Jump to content

Medalik z Gietrzwaldu


Recommended Posts

Taki wzór medalika jest pod pozycją o numerze 465 w Katalog medali religijnych odnoszących się do Kościoła katolickiego we wszystkich krajach dawnej Polski" Teofila Rewolińskiego

oryginalny zapis z katalogu, medalika o nr 465
S.G.[Strona Główna-Awers] Między wieżą dzwonniczą i kościołkiem wiejskim na rozłożystem drzewie wśród promieni Najświętsza Panna w całej postaci; pod drzewem dwie osoby klęczące. W otoku napis: OBJAWIENIE N.P. MARYI W GIETRZWAŁDZIE.
S.O. [Strona Odwrotna - Rewers] M.Boska siedząca z dzieciątkiem na kolanach wśród promieni, po obu stronach dwa aniołki skrzydlate, ze złożonemi do modlitwy rękami; nad głową M. Boskiej dwa aniołki podtrzymują koronę a trzeci trzyma berło, w otoku O MARYO BEZ ZMAZY POCZĘTA".

Co do datowania tak jak mówi Martian.

Pozdrawiam
ps fajny medalik:)

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, dodałem nie ten co trzeba.
Jeszcze raz.

Pozycja nr 466
S.G. Jak na poprzedzającym i z tymże napisem lecz odmiennego stępla.
S.O. N.P. Niep. poczęcia wśród promieni na obłokach stojąca, w otoku napis: MARIA BEZ ZMAZY POCZĘTA".

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Z wiki-
Objawienie w Gietrzwałdzie miało miejsce we wsi Gietrzwałd (na Warmii) w roku 1877 kiedy to od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom. Maryja miała powiedzieć, że Kościół na ziemiach polskich nie będzie prześladowany, a polskich kapłanów będzie więcej, jeśli ludzie będą się modlić i odmawiać różaniec.

Mimo obowiązujących w tych czasach w zaborze pruskim zakazów, Maryja przemawiała do nich po polsku, w gwarze warmińskiej. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii, wzmacniając więzi pomiędzy kościołem katolickim a polskim ruchem patriotycznym, a także umacniając kult maryjny w Polsce."
Medalik wybity w okolicy tej daty.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information