Jump to content

Zobacz, co kryją podziemia zniszczonych w czasie wojny kamienic (wideo)


Recommended Posts

Niemieckie działko przeciwlotnicze znaleziono niedawno na terenie starego miasta. – To efekt prac prowadzonych wspólnie ze stowarzyszeniem Perkun z Poznania. Jego członkowie pomagają nam w penetrowaniu piwnic zniszczonych kamienic na starym mieście – tłumaczy Ryszard Skałba, dyrektor muzeum twierdzy.

Działko leżało w jednej z nich. Nie wiadomo jak się tam znalazło. Być może zostało tam wrzucone tuż po wojnie. Mogło też osunąć się do piwnicy aż z poddasza kamienicy, po trafieniu w budynek przez radziecki pocisk. Jest zardzewiałe i we fragmentach, ale być może uda się je ponownie złożyć w jedną całość.

Dlaczego specjaliści penetrują piwnice? – W przyszłości chcielibyśmy stworzyć w nich trasę turystyczną. Chcemy zbadać na ile to możliwe i w jakim stanie są te pomieszczenia. Już teraz wiemy, że w czasie obrony miasta Niemcy wybijali między piwnicami przejścia, które zachowały się do dzisiaj. To dobra wiadomość, oznacza, że wytyczenie trasy dla zwiedzających może być łatwiejsze – mówi R. Skałba.

Jednocześnie dyrekcja Muzeum Twierdzy przestrzega przed penetrowaniem piwnic na własną rękę. - Bez specjalistycznego sprzętu i przygotowania jest to śmiertelnie niebezpieczne - zastrzega R. Skałba.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information