Jump to content

Zakrzów koło Środy śląskiej

velmont66

Recommended Posts

Witam
Zapewne ktoś posiada takowe informacje, jak np ja. Także posiadam mapki.
Chyba posiadasz jakieś dziwne informacje ciekawe poco Niemcy się mieli przeprawiać przez Odrę pod Zakrzowem? Z walk niewiele się tam działo poza drobnymi potyczkami choć miejscami krwawymi. Rosjanie za bardzo na tym kierunku nie naciskali raczej nacierali wzdłuż autostrady. A ten kierunek był raczej drugorzędny na początku Rosjanie próbowali tamtędy nacierać w okolicach 8-10 luty 1945 ale napotkali na stanowczy opór i dali sobie spokój tak dalece że Środa Śląska przez dwa dni była opuszczona przez Niemców a Rosjanie nawet o tym nie wiedzieli. W tym rejonie operował głównie Volkssturm i niewielkie grupki Wechrmachtu który dość szybko i tak się z stamtąd zwiną.

Niema co wierzyć w każde słowo, miejscowi różne opowieści snują nie zawsze są one prawdziwe ale warto i je czasem posłuchać niejednokrotnie mają wiele z prawdy. Akurat w tym miejscu to Niemcy się bronili na linii Odry więc się nie przeprawiali ale z tego co wiem to w tym rejonie próbowali się przeprawiać Rosjanie na 4 łodziach ale nawet do brzegu nie dopłynęli gdyż zostali odparci miało to być między Zakrzowem a Rzeczycą wiec może coś mu się pomyliło. Było to gdzieś na początku lutego i był to raczej jakiś zwiad który miał za zadanie rozpoznać walką pozycje wroga i ewentualnie namieszać trochę w tym rejonie.
Bunkry są jeszcze z przed wojny budowano je od lat 20 do 1939 roku i były częścią pozycji zwanej Oderstelung. Głównie były to 1 lub 2 izbowe schrony na 1-2 ckm ale były i takie na działka i moździerze i dwupoziomowe ale w rejonie Zakrzowa raczej takie z CKM ewentualnie z moździerzami lub kopułami obserwacyjnymi. W sumie nie znam się na typologi takich schronów. W internecie jest stronka z opisem dych schronów wpisz w google bunkry z na d Odrą wraz z nazwą miejscowości to na pewno wyskoczy.
Gdzieś mam ksero oryginalnej mapy niemieckiej przedstawiającej właśnie Oderstelung ale bym musiał jej poszukać.

Oki muszę ją poszukać a jest gdzieś w papierach a że tych papierów dość sporo mam (będzie tego ze 2 m)więc muszę poszukać. A to może potrwać bo niestety trzeba pracować więc i czasu mało. Miałem kiedyś posegregować te papierzyska nawet zakupiłem papierowe teczki i skombinowałem kilka segregatorów ale jeszcze się nie zebrałem na porządki ale kto wie Święta idą więc może się uda w ramach świątecznych porządków.
A tu link do wspomnianej stronki
http://fortyfikacje.legnica.pl/malczyce-bunkry.php

A kolega to tubylec to znaczy z okolic Środy Śląskiej.

• 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information