Skocz do zawartości
  • 0

Aparat foto - angielski


czarekg1

Pytanie

Chwilowo dysponuję takim oto sprzętem, niestety znów psiakrew bez fotek ( problem techniczny }. Ładny skórzany futerał z wytłoczonymi na froncie literami G.C.W.M. Na wewnętrznej stronie klapki zamykającej ten futerał naklejka - ARMY & NAVY AUXILIARY C.S. LTD. PHOTOGRAPHIC DEPT. Westminster. W środku staroświecki aparat foto z małymi literkami wytłoczonym napisikiem - Specially manufactured by Lca. A.G. Dresden for the A. & N. C.S. Ltd. Pod spodem aparatu wreszcie ostatni napis wpisany w jasną okrągłą płytkę - A.&N. Auxiliary photographic DEPT. C.S. Ltd. Francis St. S.W. Uff... Tyle napisów. Aparat harmonijkowy - czarny, 30 cm szer, 18 cm wys., . Co za cudo Szanowni Koledzy ? Jakie związki z militariami ? Przepraszam ponownie za brak foto i uprzejmie pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Army & Navy Auxiliary Cooperative Society- brytyjska spolka handlowa, zalozona przez wojskowych, aukcjonariuszami byli zolnierze, marynarze i personel dyplomatyczny Imperium Brytyjskiego. Do lat bodajze 30-tych tyko powyzsi i ich rodziny mogli w niej kupowac rzeczy.
Prowadzila sklepy oraz katalogowa sprzedaz wysylkowa (tez np w Indiach). Handlowali praktycznie wszystkim, w tym rzeczami jakie kupowali oficerowie.

Mam katalog Army&Navy z 1939 roku, tego wzoru aparatu tam nie ma.


G.C.W.M - moga byc inicjaly uzykownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie Koledze dziękuję !! Teraz jest pełna jasność. Ja szedłem tym tropem pomocniczości " na wzór WAAF - Women s Auxiliary Air Force : ) . Myślę , że jest to jakiś przedmiot związany z wojskowością jednak, mimo związku dość odległego , i że warto go przejąć" do kolekcji militariów, w której jest sporo rzeczy angielskich . Może jakbym wrzucił wreszcie fotki na forum , to Kolega ten właśnie aparat w swoim katalogu by znalazł ? Czy może w owym katalogu żadnych aparatów foto nie ma ? Tak apropos, oferent chce ode mnie metalowy szyld ( tablicę ? ) hitlerowskiej organizacji Blut und Boden, którą posiadam. Taki faszystowski związek rolników ". Glapa, swastyka, kłos i takie tam....Myślę, że warto, choć te szkopskie rolniki też byli pewno zmilitaryzowani.... Uprzejmie pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem dodatkowo, nazwa ta byla do 1934 roku, potem bylo Army & Navy Stores Ltd.
Czyli aparat przed 1934 rokiem.

Aparaty jak najbardziej w katalogu z 1939/40 sa- zeby bylo ciekawiej, czesc to niemieckiej produkcji (podobnie jak lornetki).

Militarne jak najbardziej - duza czesc oferty to bron, mundury, sprzet biwakowy - wszystkie te rzeczy oficerowie kupowali prywatnie. Pdobnie jak czegos zabraklo w regimencie - robiono zakupy na wolnym rynku. Army & Navy miala ceny niskie, dla wojskowych, zas zyski wracaly do aukcjonariuszy, czyli tez wojskowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie dziekuję Koledze za linki !! Przynajmniej wyjaśniła się sprawa producenta tego aparatu. Natomiast nadal pozostaje dla mnie tajemnicą jego angielska wojskowość ". Army & Navy Auxiliary .... Jakaś słuzba pomocnicza ?? No i te dziwne, wytłoczone na etui litery G.C.W.M..... Pozdrawiam uprzejmie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo dysponuję takim oto sprzętem, niestety znów psiakrew bez fotek ( problem techniczny }. Ładny skórzany futerał z wytłoczonymi na froncie literami G.C.W.M. Na wewnętrznej stronie klapki zamykającej ten futerał naklejka - ARMY & NAVY AUXILIARY C.S. LTD. PHOTOGRAPHIC DEPT. Westminster. W środku staroświecki aparat foto z małymi literkami wytłoczonym napisikiem - Specially manufactured by Lca. A.G. Dresden for the A. & N. C.S. Ltd. Pod spodem aparatu wreszcie ostatni napis wpisany w jasną okrągłą płytkę - A.&N. Auxiliary photographic DEPT. C.S. Ltd. Francis St. S.W. Uff... Tyle napisów. Aparat harmonijkowy - czarny, 30 cm szer, 18 cm wys., . Co za cudo Szanowni Koledzy ? Jakie związki z militariami ? Przepraszam ponownie za brak foto i uprzejmie pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,tak ! Ten aparat jest właśnie niemiecki ! Kolega się orientuje, kiedy została założona ta spółka handlowa i do kiedy trwała ( a może jeszcze jest ? ). Czy jej akcjonariusze, to byli wojskowi w słuzbie czynnej, czy też emerytowani. Jak wynika z opisów Kolegi, w pewnym sensie odpowiednikami w Polsce przedwojennej były spółdzielnie wojskowe ( mój dziadek w takiej urzędował" w Biedrusku ), a po wojnie kantyny na terenie JW ( oczywiście w bardzo przybliżonym sensie )Pozdrawiam uprzejmie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie