Jump to content

Kostoowiec 1939


igor999

Recommended Posts

W miejscowości Kostowiec, koło Nadarzyna,jest zlokalizowany klasztor żeński.W czasie oblężenia Warszawy w 1939 roku Niemcy zorganizowali w nim szpital polowy. W szpitalu jak to w szpitalu, jeden wyszedł drugi nie.W związku z czym przy Alei Brzozowej powstał duży cmentarz polowy [300 mogił], po drugiej stronie klasztoru był zlokalizowany polski cmentarz, mniejszy [13 mogił],moje pytanie:w którym miejscu były one zlokalizowane, i co się z nimi stało po wojnie. Za wszelkie informacje, z góry dziękuje.Wszelkie informacje na temat wojennej okolicy Nadarzyna mile widziane.
Link to comment
Share on other sites

Jedno to Kurier Raszyński nr8/2009, drugie żródło to wspomnienia zamieszczone w necie.W przypadku pierwszego info opatrzone zdjęciem wykonanym 29 września 1939 roku przez zawodowego fotoreportera z kompanii propagandowej - Mensinga, znajdujące się w zbiorach NARA pod Waszyngtonem.Na zdjęciu widoczne są nazwiska poległych Hubert Klin,Heinrich Grunewald, Josef Becker, Karl Madeja. Jak znajdę te wspomnienia to zamieszczę info gdzie szukać.
Link to comment
Share on other sites

Już przy rogatce na Okęciu dotarła do nas wiadomość, że w Kostowcu jest ogromny szpital wojskowy, który zajmuje całą szkołę (...). Przy alei brzozowej w Kostowcu znajduje się duży cmentarz niemiecki (300 osób ) natomiast po drugiej stronie szkoły mały polski (16 osób).Cytat z historii Szkoły Podstawowej w Kostowcu zamieszczony w necie.Jak wejdziesz w mapkę zumi to obok klasztoru i szkoły będzie niski baraczek po lewej stronie, jest to niemiecki barak składany niestety już nie istniejący,a z informacji byłego dyrektora tej szkoły na pierwszym piętrze były sale operacyjne,ślady wyszły podczas wymiany klepek podłogowych w sali.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information