Skocz do zawartości

Moneta Rzymska


robertus

Rekomendowane odpowiedzi

Dziekuje panowie za pomoc ale nie moge znalezć tej monetki,znalazłem tylko kilka z literami RS ale one nie pasuja do wizerunku na mojej monecie.
No i nie moge rozszyfrować napisu na dole monety , u mnie jest PLF lub PLT lub nawet PLG,nie wiem jak odczytać ostatnia litere i do pierwszej tez nie jestem pewien czy to nie jest D zamiast P.
Panowie pomóżcie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forumancientcoins.com/notinric/6lug-312.html
OBVERSE
IMPCONSTANTINVSPFAVG [IMP CONSTANTINVS P F AVG]; bust r., laur., dr., cuir., seen from rear.
REVERSE
SOLIINVIC-TOCOMITI [SOLI INVICTO COMITI]; Sol advancing l., chlamys flying, r. raised, l. holding globe. F in left field, T in right field. PLC in exergue.
NOT IN RIC
REVERSE VARIETY. RIC lists for this issue only type with Sol stg. and type with Sol advancing l. but holding whip instead of globe (p. 265; see example of LUGDUNUM 312). General note from p. 240: This issue, of moderate size, shows coins of reduced weight in the name of Constantine only. [...] The emphatic appearance of Soli Invicto Comiti indicates the continuation of this issue into 310, i.e. after Constantine's 'vision' in the earlier part of that year. Date, c. 309-10". In the present writer's opinion at least part of Soli Invicto issue was produced after reopening Lugdunum mint in 313. Coin should be listed before LUGDUNUM 312.
See also:
LUGDUNUM [before 312], CONSTANTINE, REVERSE VARIETY AND DIE CRACK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Panowie za pomoc ale w tych linkach co przesłał mi kopijnik2 nie ma monety z oznaczeniem RS" :( . Wrzucam jeszcze jedno zdjecie z duzym powiekszeniem napisu znajdującego sie na monecie.
Z tego co pisze kopijnik2 mozna sugierowac sie ze moneta byla bita w Bułgarii w roku ok 309-315?.
Naszukałem sie na różnych stronach i nie znalazłem takiej monety z identycznymi biciami ,chodzi mi o litery RS i te przedstawione teraz na zdjęciu:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie