Skocz do zawartości

Am Ende die Hoffnung - nowy film niemiecki


marekl

Rekomendowane odpowiedzi

Dla niemieckojezycznej widowni odbierajacej Sat.1:

Dzisiaj o 20:15 na Sat.1 premiera telewizyjna nowego niemieckiego (anty)wojennego filmu.

Tresc:

Norwegia 2011: w norweskim fiordzie rybacy natrafiaja przypadkiem na wrak zatopionego niemieckiego U-Boota U-864, uwazanego za zaginiony od zimy 1944/45. Artykul o tym wydarzeniu w w gazecie inspiruje 85-letnia Ellen Ludwig do nietypowej podrozy: wynajmuje swoja wnuczke (ktora jest taksowkarzem), by ta zawiozla ja do Oslo. Po drodze przypomina sobie wydarzenia z zimy 1944/45:

Niemcy 1944: mloda Ellen dziala w malej grupie niemieckiego
ruchu oporu - rozlepiaja na ruinach zbombardowanej Kilonii ulotki nawolujace do zakonczenia wojny. Podczas jednej z akcji, zaskakuje ja i jej kolezanke patrol niemiecki: Kolezanka ginie, a Ellen ratuje Robert-lekarz, ktory jest angielskim szpiegiem. Robert interesuje sie przygotowywanym wlasnie do tajnej misji do Japonii, okretem podwodnym U-864. Napuszcza on Ellen na sluzacego na okrecie mlodego inzyniera Hansa. Ellen zdobywa tajne plany misji, ale zakochuje sie w Hansie itd. itd...
Akcja filmu toczy sie rownolegle; wspolczesnie, oraz w czasie wojny.

------------------------------------------------------------
Prawdziwa historia U-864:

9 lutego 1945 brytyjski okret podwodny HMS Venturer zatapia niemiecki U-864 niedaleko Norwegii. U-Boot mial przewiezc do Japonii 60 ton rteci i plany konstrukcyjne broni, by wspomoc sojusznikow Niemiec w walce z Amerykanami: Z 73 czlonkow zalogi nie uratowal sie nikt.
Podobno byl to jedy ny przypadek zatopienia okretu podwodnego przez inny okret podwodny w wynurzeniu (inaczej niz w filmie), gdy ten zawracal do Norwegii po awarii silnika.
Wrak odkryto w marcu 2003 roku w poblizu norweskiej wyspy Fedje. To odkrycie posluzylo do powstania filmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w roku 1985 powstał miniserial Das Boot.

Składający się z sześciu odcinków, miniserial Okręt" opowiada historię jednego z U-Bootów. Załoga okrętu, dowodzonego przez kapitana o przezwisku Stary" (Jürgen Prochnow), otrzymuje rutynowe zadanie patrolowania wód Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie znajduje się również korespondent wojenny - porucznik Werner (Herbert Grönemeyer), mający opisywać zmagania dzielnych żołnierzy III Rzeszy. Rozpoczynają się tygodnie pod wodą, w strachu i klaustrofobii, w monotonii, walce i przerażeniu. Epopeja
...
Petersena w szczególny sposób pokazuje heroizm zwykłych ludzi, marynarzy. Poznajemy ich charaktery i osobowości, obnażone w obliczu niebezpiecznej misji. Wszyscy stopniowo uświadamiają sobie, że tylko niektórzy z nich powrócą do domu. W sytuacji ostatecznego zagrożenia załoga okrętu wykazuje się sporym męstwem, ale wydaje się, że nie wynika ono z pobudek ideologicznych. Bohaterowie tego filmu zostali przedstawieni jako grupa żołnierzy, odizolowanych od ówczesnej totalitarnej ideologii. A co jeszcze bardziej zaskakujące, za przyzwoleniem swojego dowództwa słuchają angielskich piosenek i naigrywają się z przemówień wodzów nazistowskiego państwa. Stary" zezwala nawet swoim podwładnym na pijaństwo przed wielotygodniowym rejsem. Mimo że jest to już trzeci rok wojny, kapitan narzeka na brak doświadczonych marynarzy, spoglądając z rezerwą na młodych, którzy zachłyśnięci są ideologią hitlerowską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie