Skocz do zawartości

Borkowo 1920-2011


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

W ostatni sobotę miała miejsce czwarta juz rekonstrukcja walk nad Wkrą w Borkowie. Jak zwykle, w malowniczej dolinie Wkry pokazaliśmy konkretne epizody związane z walkami na północnym Mazowszu udokumentowane w pamiętnikach, relacjach i dokumentach.

Najpierw była rekrutacja ochotników w Łodzi gdzie 26 lipca 1920 roku wstąpił od wojska główny bohater tegorocznej inscenizacji - znany działacz społeczny i prawnik Emil Dobrzański (zginie on pod Borkowem 14 sierpnia otrzymując pośmiertnie Krzyż Walecznych).
Następnie przenieśliśmy się do Borkowa gdzie pokazaliśmy walki z 14 sierpnia 1 pułku syberyjskiego przeciwko 11DS.
Po zdobyciu przeprawy przez bolszewików pokazaliśmy co działo się na tyłach wojsk polskich walczących nad Wkrą, czyli działania Kolumny Lekkich Samochodów Pancernych pod Drobinem, a na koniec powróciliśmy do Borkowa by pokazać walki z 15 sierpnia czyli wspólne natarcie 9DP, 18DP i Brygady Syberyjskiej.
W inscenizacji brały udział następujące grupy: Kampinos, 51pp, 79pp, 36pp,7pln, Na posterunku, Legion 1920, Patria. Całość koordynowało Towarzystwo Historyczne ROK 1920. Broń i pirotechnikę zapewniał KAER.

Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia

Napisano

Dzień rozpoczął się od oficjalnych uroczystości w ramach których rekonstruktorzy wystawili poczet dla sztandaru nieistniejącego już Stowarzyszenia Weteranów Wojny Polsko-bolszewickiej oraz złożyli wiązankę kwiatów przed pomnikiem poległych w walkach 1920 roku.

Napisano

Zaraz po uroczystościach przyszedł czas na inscenizację. Akcja widowiska rozpoczęła się 26 lipca 1920 roku gdy mecenas Emil Dobrzański zgłosił się na ochotnika do WP.

Napisano

Wraz z grupa Sokołów został on przydzielony do Brygady Syberyjskiej. Jednostka ta dowodzona była przez mjr Dindorfa-Ankowicza, a w jej skład weszli także weterani z Syberii i hallerczycy.

Napisano

14 sierpnia, gdy zmęczona brygada dotarła do Borkowa została niespodziewanie zaatakowana przez 11 dywizję strzelców. Część oddziałów przygotowywała w pośpiechu stanowiska obronne.

Napisano

Straty były bardzo duże. Koło południa ostatni raz widziano żywego strzelca Emila Dobrzańskiego, który mimo zaawansowanego wieku i braku wyszkolenia bojowego wykazywał wiele odwagi i inicjatywy, za co otrzymał pośmiertnie Krzyż Walecznych.

Napisano

Linia Wkry pękła. Nie lepiej wyglądał sytuacja na zapleczu armii gen. Sikorskiego. Idące bardziej na północ oddziały bolszewickie obeszły polskie skrzydło i skręciły na południe zagrażając polskim tyłom. Generał Sikorski rzucił przeciw nim oddział jazdy i kolumnę lekkich samochodów pancernych.

Napisano

Fordy FT-B zaskoczyły na postoju 157 i 158 pułki strzelców. Samochody pancerne zadały im duże straty i wywołały panikę, w wyniku czego odziały te przestały istnieć.

Napisano

15 sierpnia także nad Wkrą odwróciła się karta. Ściągnięte pośpiesznie 9 i 18 DP oraz surowe, przywracające porządek rozkazy gen. Sikorskiego pozwoliły na wyrzucenie bolszewików za Wkrę i dalszy zwycięski marsz do Nasielska i Wyszkowa.

Napisano

Składam w tym miejscy serdeczne podziękowania wszystkim grupom biorącym udział w tegorocznej insceniazacji i wszystkim osobom zaangażowanym w jej realizację.

Do zobaczenia za rok!

( w fotorelacji wykorzystanio zdjęcia z portali TH 1920, 7PLN, 36PP oraz zdjęcia Huberta Bakuli)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie