Skocz do zawartości

moneta czy wisiorek?


ks63B

Rekomendowane odpowiedzi

Najprawdopodobniej kalif Al-Fadl al-Mustarshid, lata 512-529 AH, czyli 1118-1135 AD. Zastrzegam jednak, że mogę się mylić, gdyż nie dysponuję w tej chwili materiałem porównawczym w postaci fotki i sugeruję się jedynie inskrypcją na rewersie, w której skłonny jestem widzieć imię wzmiankowanego kalifa, wszakże wobec słabego stanu monety (wytarcie napisów) nie wykluczam pomyłki. Stylistyka monety i kaligrafia odpowiadają czasom Mustarshida, daję więc jakieś 90% pewności na trafność mej identyfikacji. Pozdrav.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jako ciekawostkę,że na dirhemach umieszczany był tekst w języku arabskim [między innymi z Koranu].Dawniej więc w Polsce prości ludzie widząc taką monetę lub znajdując jej większe ilości wykopane przypadkowo np.w garnku uważali,że są to pieniądze z diabelskimi znakami za które szatan płacił ludziom gdy kupował ich dusze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arabskie monety znajdowane są na polskich ziemiach wzdłuż średniowiecznych szlaków handlowych, nie tylko na szlaku bursztynowym" (który według niektórych naukowców jest mitem i nigdy nie istniał), ale i na innych ważniejszych traktach, którymi arabscy kupcy przyjeżdżali po futra, niewolników (skupem niewolników zajmowali się arabskojęzyczni żydzi z Kalifatu, a ich kastracją żydzi głównie z Pragi, jako że muzułmanom nie wolno było trzebić) i inne cenne towary. Nasi przodkowie nie wiedzieli, czym są monety, nie rozumieli istoty wymiany pieniężnej, dlatego dirhamy miały dla nich wartość jedynie jako srebro, stąd też często przerabiali je na siekańce, które łatwiej było odważać. Nie wiem, jak często występują na Mazowszu, wiem jeno, że najwięcej znaleziono ich na Pomorzu. Ciesz się, że znalazłeś tę piękną, stareńką monetę, do tego tak wiele mówiącą nam o historii naszych ziem, gratulacje!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie