Skocz do zawartości

5gr 1923r braz ?


LukaszRadom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , prosze o fachową pomoc z waszej strony , dziś znalazłem 5-cio groszówke z 1923 roku , z tego co wiem to w tym roczniku wychodziły monety z mośiądzu , moneta jest w takim stanie jak na zdjęćiu , poćierałem rant monety gumką i nie widać śladu że to moneta mośieżna , czy to jest moneta z brązu ? prosze o podpowiedz w tej sprawie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to za maniera, żeby zmiękczać co zmiękczone ...

śi, ći

Miękkość spółgłosek oznaczamy w dwojaki sposób.

A/ przez kreczkę nad literą: ś, ć, ń, ź, dź
np. śnieg, późno, leń
Tego typu zmiękczenia występują, jeżeli głoska miekka stoi przed spółgłoską lub jest na końcu wyrazu i wyraźnieją słychać

B/ poprzez literę i": si, ci, ni, zi, dzi, itd.
np.ciasto, siostra, konie, ziarno, dziecko
Przez literę i" zmiękczenie występuje przed samogłoską. Jeżeli usłyszysz sylaby, np: sia, sio,siu, sie,się, sią, cia, cio, ciu, cie,cią, cię, zia, zio, ziu, zie, zię, zią, nia, nio, niu, nie, nią, nię - zawsze zmiekczaj przez i".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to mnie, niestety, przyjdzie uświadomienie Ciebie, że takie traktowanie monet powoduje, że stają się bezwartościowymi destruktami. Co widać na załączonych zdjęciach. Być może ich stan był już tragiczny po znalezieniu, ale nie ma co się szczycić jakimiś pastami polerskimi, bo ktoś może się tym jeszcze zasugerować. A monetę niszczy się raz, i cofnąć tego się nie da.

Poczytaj trochę, z pewnymi zastrzeżeniami
http://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php
http://odkrywca.pl/forum.php?id_forum=4

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy popełnia błędy nawet w tej dziedzinie , ja też , dzieki za spostrzegawość i dobra rade ! , poczytam o tym , wiekszość monet które mam , srebrnych zachowuje dobry stan , nie pojawia się na nich nalot , pozatym nie czyszcze monet kwaskiem ani pastą do zębów bo to było by już przesadą - pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi uwierzyć, czyszczenie monet, zwłaszcza srebrnych, pastą polerską, którą kupiłeś u umizmatyka", to, delikatnie mówiąc, nie jest dobry pomysł. Z błędów, także własnych, trzeba wyciągać wnioski, czego życzę. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie