Jump to content

Pytanie co do kolorów niemieckiego wyposażenia


Recommended Posts

Witam!

Chciałbym zapytać o jedną rzecz związaną z malowaniem niemieckiego wyposażenia, mianowicie:
chciałbym pomalować kilka elementów (hełm, puszkę, replikę panzerfausta itp.) - w tym celu udałem się do mieszalni z karteczką zawierającą dwa kolorki RAL6006 (mniej lub bardziej udający Feldgrun) oraz RAL1002 (mający robić za Dunkelgelb).
Przy trzeciej mieszalni (pozostałe dwie dawały jedynie metalik) dowiedziałem się że owszem, mieszają, ale tylko pełny mat. I tu moje pytanie - czy zupełnie matowa farba nadaje się do niemieckiego wyposażenia? Gdzieś czytałem, że najlepszy jest półmat (czego niestety owe maszyny nie oferują).

Pozdrawiam!
S.
Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc to radziłbym ci skorzystać z gotowych farb w sprayu które można kupic na alledrogo. uważam że pełny mat jest lepszy, bo zaraz podczas użytkowania szpeju przez jego dotykanie i uzytkowanie zrobi się półmatem. Często kupując półmat, świeci się jak psu jajca. Inna sprawa że co mieszalnia to wymieszaja inny kolor.
Link to comment
Share on other sites

Gotowe farby w sprayu na allegro kosztują 50zł za 400ml, za taką samą cenę w mieszalni mam 1litr farby :)

Wiem, że różnie to bywa z doborem kolorów, ale oczytałem się trochę o kolorach (m. in. na Odkrywcy) i dochodzę do wniosku, że i w epoce nie było to idealne.

Też właśnie boję się tych półmatów, różnie z tym bywa... pewnie na próbę wezmę jedną matową i zobaczymy.
Dzięki :)
Link to comment
Share on other sites

To jesli chcesz tak bardzo zaoszczędzić na farbie to rób jak chcesz. tyle że pamiętaj że czasami możesz zapłacić 2 razy za to samo. Nie zdziw się jak potem staniesz w tłumie i będziesz na siebie sie patrzył jak na odmieńca. Nie mówię od razu że tak ma być, ale może sie przydażyc. jasne że z kolorami bywało różnie. Ja się półmatów nie boję, ja wiem że są kaszaniaste
Link to comment
Share on other sites

To nawet nie jest kwestia oszczędności.
Po prostu widziałem hełmy malowane Feldgrun'em z allegro i szczerze mówiąc nie były zbyt cudne. Zaś spotykałem się z dobrymi opiniami na temat standardowej 6006-tki.
Ale jestem otwarty na opinie i rady, to naprawdę nie jest kwestia oszczędności :)

Co do Dunkela - w takim razie jaki kolor najbardziej odpowiada?
Z 1002 spotkałem się (i to kilkukrotnie) w kwestii malowania panzerfausta - podobno kolor wyglądający jak oryginał.

Co do kolorów późnowojennego wyposażenia - różniły się one od panzerfausta? Podobno część oporządzenia malowano właśnie kolorem DAKu? Bo obiło mi się o uszy, że używano tej samej farby (tak jak pod koniec wojny w europie weszły szelki, pasy itp. piaskowe).

Kłaniam się!
Link to comment
Share on other sites

Farba to feldgrau nie feldgrun. Absolutnie nie zgodzę się że Feldgrau z allegro który jest odpowiednikiem RAL6006 jest inny. to jest ta sama farba pakowana w pojemniki pod ciśnieniem. odcienie tego koloru zależą od mieszalni.
Diabeł morski napisał ci dunkelgelb RAL7028. Nie pamiętam teraz jaki to odpowiednik w nowej nomenklaturze a oile pamiętam chyba nie ma takiego odpowiednika i trzeba mieszać samemu metodą prób i błędów.
Link to comment
Share on other sites

Diabeł morski napisał ci dunkelgelb RAL7028. Nie pamiętam teraz jaki to odpowiednik w nowej nomenklaturze a oile pamiętam chyba nie ma takiego odpowiednika i trzeba mieszać samemu metodą prób i błędów."

I to się zgadza, kolor nie występuje już w palecie RAL, podobnie jak zbliżony RAL7027.
Próbowałbym kombinować na bazie RAL8000.
Lub domieszać na podstawie oryginału tak jak nam się udało.
Link to comment
Share on other sites

Aha, nie jest również prawdą że w mieszalni nie robią półmatu.
Po prostu pan Waldemar jest leniwy i tyle. Matu dodają tyle ile sobie zażyczysz."
Dokładnie zgadzam się z Tobą jak najbardziej. Półmat zrobią wszędzie tak jak powinni zrobić kazdy z kolorów które mają w ofercie. Więc albo im się nie chce albo nie mają składników, a często jest tak że nie mają lub mają przeterminowane, z powodów takich że żadko ich używają.
Link to comment
Share on other sites

Z powodzeniem można użyć farb modelarskich-paleta kolorów co dusza zapragnie. Połysk,mat półmat(tu mniejszy wybór)Puszeczka 7-10zł -na hałer wystarczą 2. Nanieść areografem i git! Potem można prysnąć lakierem w sprayu albo matową przepolerować filcem lub flanelą (tylko ręcznie -z wyczuciem) Robiłem tak hałery Luftwaffe i Luftschuz-u. Przy jednostkowych elementach się opłaci
Link to comment
Share on other sites

Można tak zrobić, np Pactra A104 to chyba dunkelgelb, Lc-cs07 z art-parts.com, UA204 z lifecolor. Jest sporo tego wehrmacht olive. Z tym że hełm pomalowany będzie cienką warstwą mało odporną na zadrapania. A nie mówiąc już o malowaniu większych gabarytów.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information