Niemen Napisano 3 Lipiec 2011 Autor Napisano 3 Lipiec 2011 Witam. Niedawne strychowe trafienie. Jaka polska przedwojenna formacja używała tej klamry?
huk 100 Napisano 3 Lipiec 2011 Napisano 3 Lipiec 2011 podzielam wasze zdanie z tym tylko że ja uważam iż jest to oryginał z epoki -pozdro
Niemen Napisano 3 Lipiec 2011 Autor Napisano 3 Lipiec 2011 Witam. Niedawne strychowe trafienie. Jaka polska przedwojenna formacja używała tej klamry?
borsuk leśno-polny Napisano 3 Lipiec 2011 Napisano 3 Lipiec 2011 Huku, nikt nie twierdzi, że to współczesna robota, ale wiesz, jak się w rękach nie miało... Dla mnie również klamra wygląda na oryginał z epoki, moje typowanie to Polnische Wehrmacht i okolice, w każdym razie już nie Legiony, prędzej też okolice roku 1920. A moja ostrożność w stosunku do tego typu klamer kombinowanych wynika z kilku falsów, jakie miałem okazję oglądać - miały one być klamrami partyzanckimi", legionowymi" itp., w sumie jest na nie prosta recepta - kombinujesz spód od klamry (np. pruską bez nakładki albo wytarty Wehrmacht), do tego jakiś orzełek i już masz unikatową, indywidualnie wykonaną klamrę:-) Niemniej jednak, klamra kolegi Niemena robi dobre wrażenie, jeżeli tak jest naprawdę, to gratuluję ładnej i ciekawej sztuki.
borsuk leśno-polny Napisano 3 Lipiec 2011 Napisano 3 Lipiec 2011 To prawdopodobnie samoróbka wykonana na bazie pruskiej klamry. Wykonana dość estetycznie - nikiel i piękny nałożony orzeł. Kojarzyłbym ją z Legionami lub Polnische Wehrmacht. W latach 1914 - 1917 tego typu klamry często były noszone przez żołnierzy polskich formacji wojskowych. Odmian było tyle, ile ludzkiej inwencji i umiejętności. Najczęściej zestawiano gładką klamrę austriacką z nalutowanym orzełkiem legionowym. Tutaj klamra jest niemiecka o orzełek, hmmm..., nie wiem skąd. No i kolejne pytanie - czy jesteś pewien jej pochodzenia. Tego typu klamry są dość łatwe do wykonania współczesnego składaka".
vonbromberg Napisano 3 Lipiec 2011 Napisano 3 Lipiec 2011 Taki sam orzeł państwowy wz. 1919 znajduje się na ilustracji książce T. Zawistowskiego (37 na 30 mm). Jednak możne to być produkt wcześniejszy. Borsuk ma racje sugerując Polnische Wehrmacht. Legionowy to on nie jest.
Pytanie
Niemen
Witam. Niedawne strychowe trafienie. Jaka polska przedwojenna formacja używała tej klamry?
6 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.