Skocz do zawartości

Grupa płk.Scherhorna


ammuratow

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie...
Opowiem krótko dlaczego zainteresowałem się operacją Scherhorn.Wybieram się na urlop nad morze i w związku z tym postanowiłem zaczerpnąć nieco informacji o miejscowości,w której mam przebywać.Wybrzeże bałtyckie znam bardzo słabo(moja domena to Warmia i Mazury). I trafiłem na link dotyczący Słupska a konkretnie lotów dokonywanych pod koniec wojny z lotniska, które się tam znajdowało. W ten sposób dotarłem do informacji o grupie płk. Scherhorna.Wiem, że gdzieś już o tej prowokacji NKWD czytałem, ale za Boga nie pamiętam gdzie. Może ktoś jednak podrzuci mi jakieś namiary?

Pozdrawiam i z góry dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autentyczny pułkownik wermachtu który przeszedł na rosyjską stronę . Fikcyjnie pod jego wodzą przedzierało kilka tysięcy ludzi przez Białoruś . Loty zaopatrzeniowe wykonywał KG 200. Nie mam przy sobie książki ale Niemcy zorientowali się że to prowokacja rosyjska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a pro po KG200 ciekawa historia opisana w serii Tygrysa autor A. Fryszkiewicz 'KG200 bez tajemnic'rok wydania 1987. Mam rownież prezentowaną książkę na zdjeciu.Fabuła jest wprawdzie wymyślona ale oparta na faktach nie publikowanych danych będąca plonem poszukiwań przeprowadzonych w czternastu krajach.Autor dotarł również do byłych członków KG200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów,
Dziękuję za propozycje lektur. Popędzę do biblioteki i na urlopie w razie niepogody (tfu, tfu) uzupełnię swoją wiedzę.
Książkę Gilmana kiedyś czytałem, ale chętnie do niej powrócę. Tygrysek to dla mnie nowa rzecz tylko nie wiem czy w bibliotekach będzie dostępna.
Jeszcze raz dzięki i
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ammuratow, koledzy Sherman i Morbik nie wiedzą co piszą.

Scherhorn był rzeczywiście ppłk. wziętym do niewoli w tamtym rejonie, dowódcą pułku którejś dywizji rezerwowej wh, pojechał na niedźwiedźie i na tym jego rola w tej sprawie się zakończyła.
Z niejakim zdziwieniem o sprawie dowiedział się po powrocie z niewoli.
Jego" grupę natomiast sfingowało NKWD, dowodzili Sudopłatow i Eitingon, przejeli kilkadziesiąt zrzutów z zaopatrzeniem i skoczków od Skorzennego i Gehlena w okresie od pażdziernika '44 do maja '45. Sam Scherhorn" awansowany na płk. i odznaczony krzyżem rycerskim został w marcu '45.
Loty prowadził KG 200 właśnie z Berlina i Słupska.
To tak ogólnie, sporo na ten temat jest na niemieckich forach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie