Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

simon07

Jam żołnierz... Z Suwałk..." wystawa FOTO - Suwalski Garnizon

Recommended Posts

Jam żołnierz... Z Suwałk..." - wystawa nigdy dotąd niepublikowanych fotografii z okresu II RP w suwalskiej Plazie już w sobotę, 18 czerwca. Wystawą portal dawna-suwalszczyzna.com.pl i Plaza wpisały się w organizację XI Pikniku Kawaleryjskiego - Dni Kawaleryjskich organizowanych przez Muzeum Okręgowe.

Na zdjęciach żołnierze suwalskich pułków - ułani, szwoleżerowie, piechota, artylerzyści, kopiści... Zdjęcia zbiorowe i indywidualne, wykonywane z ogromną precyzją w suwalskich salonach fotograficznych. Zdjęcia z poligonów w mundurach polowych... Wszystkie zdjęcia łączy jedno - na twarzach duma z polskiego munduru...

Suwalskie koszary, mundury, odznaki, odznaczenia, broń, wyposażenie, konie i ludzie... Kilkadziesiąt obrazków świata, którego już dawno nie ma... Kto wie, być może na zdjęciach odnajdziecie swoich przodków... Smaczkiem wystawy będą wpisy z rewersów zdjęć, przedwojenne dedykacje, podpisy, wyznania, komentarze, nazwiska... Wszystkie materiały w dużych formatach.

Zdjęcia pochodzą z niepublikowanych dotąd zbiorów Suwalskiego Portalu Historycznego Dawna-Suwalszczyzna.com.pl

Wernisaż w sobotę, 18 czerwca o 16:00, Galeria Sztuki, Centrum Handlowo-Rozrywkowe Plaza.

Patronem medialnym wystawy Jam żołnierz... Z Suwałk..." jest Radio 5, Gazeta Współczesna oraz ODKRYWCA.

Wystawę wspierają: Wyższa Szkoła Suwalsko-Mazurska, GRH Garnizon Suwałki, Muzeum Okręgowe, Wigierski Park Narodowy i Muzeum Wigier, SSMH Penetrator, Majster Elektronarzędzia, FantasyPark, Video-Hit Tadeusz Kolter.

-------------------------------------------------

XI Piknik Kawaleryjski Suwałki
W dniach 18-19 czerwca br. odbędzie się XI Piknik Kawaleryjski - Dni Kawaleryjskie w Suwałkach. Podobnie jak w latach ubiegłych jednym z jego elementów będzie Konkurs Sprawności Kawaleryjskiej oraz widowiskowe pokazy. 19 czerwca odbędzie się również widowisko historyczne: Obława Augustowska, lipiec 1945".

Program XI Pikniku Kawaleryjskiego – Dni Kawaleryjskich w Suwałkach


18 czerwca - plac konkursowy nad Zalewem Arkadia13.00 Otwarcie XI Pikniku Kawaleryjskiego

13.15 – 15.30 Zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej:
- Konkurs 1. Próba dzielności konia
- Pokazy grup kawaleryjskich i rekonstrukcyjnych – woltyżerka, zabawy ułańskie

15.30 – 17.30 Przemarsz oddziałów ulicami Suwałk.

16.00 Otwarcie wystawy fotografii Jam żołnierz… z Suwałk...", ze zbiorów dawna-suwalszczyzna.com.pl w Centrum Handlowo-Rozrywkowym SUWAŁKI PLAZA

19.30 – 22.30 Wieczór Kawaleryjski


19 czerwca - plac konkursowy między ulicami Świerkową i Nowomiejską

11.00 – 12.00 Przemarsz oddziałów kawalerii ulicami Suwałk

12.00 – 13.00 Zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej:
- Konkurs 2. Władanie szablą

13.15 – 14.00 Widowisko historyczne: Obława Augustowska, lipiec 1945

14.00 – 15.00 Zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej:
- Konkurs 3. Władanie lancą

15.00 – 15.15 Pokazy sprawności 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

15.15 – 15.30 Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród dla zwycięzców Konkursu Sprawności Kawaleryjskiej

15.30 – 16.30 Pokazy i konkursy hippiczne:
- Konkurs klasy LL
- Konkurs klasy L

16.30 – 17.30 Otwarte zawody w powożeniu bryczką o Nagrodę Dyrektora Muzeum

17.30 Rozdanie nagród i zakończenie Pikniku
Na placu konkursowym prezentowana będzie wystawa „Obława Augustowska. Lipiec 1945 roku”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.

Piknik wsparli:

Organizacyjnie i finansowo: Janusz Płoński, 14. Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ośrodek Jeździecki Krzysztof Szmidt w Ełku, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach, Regionalny Ośrodek Kultury w Suwałkach, Zarząd Budynków Mieszkalnych w Suwałkach, Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Straż Miejska w Suwałkach, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Suwałkach, Centrum Handlowo-Rozrywkowe SUWAŁKI PLAZA, Areszt Śledczy w Suwałkach, Komenda Hufca ZHP im. Tadeusza Lutostańskiego, Stowarzyszenie Przyjazne Sejny", Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”, Pizzeria-Galeria „Rozmarino”

Patroni medialni: Tygodnik Suwalski, TV Suwałki, Radio 5, dawna-suwalszczyzna.com.pl

Sponsorzy i fundatorzy nagród: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urząd Miejski w Suwałkach, Urząd Gminy w Suwałkach, Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET S.A. w Suwałkach, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp z o.o., Konsorcjum Budowlane KONS-BUD S.A., PRIBO Przedsiębiorstwo Remontów i Budownictwa Ogólnego, Centrum Handlowo-Rozrywkowe SUWAŁKI PLAZA, DABOR Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe w Suwałkach, PPHU „LAKTOPOL” sp. z o.o., CAL Zakład Stolarki Budowlanej, INSTALATOR S.C., Przedsiębiorstwo Inżynieryjne PRESS, Bank Spółdzielczy w Suwałkach, Zakład Elektrotechniki SUWAR, STU Ergo Hestia S. A. Oddział w Suwałkach, WIDOK www.bryzgiel.pl, JASIA Zakład Piekarniczo-Cukierniczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tu też jest o jednym Majorze z Suwałk;
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=492810#812749
gw

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niesamowite... Historia życiem pisana. Chwała ci za taką pracę. Jeżeli pozwolisz wstawię ten materiał na dawną suwalszczyznę, może ktoś od nas Ci pomoże jeszcze... Może jeszcze jakiś wątek uda się wyodrębnić... Pozdrawiam gorąco.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki, ale bez pomocy, wielu, wielu Kolegów, to mało bym osiągnął!
Oczywiście Masz pełną zgodę !
PS. Tak, jest jeszcze kilka rzeczy, nie do końca wyjaśnionych.
Pozdrawiam
41PP

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam trochę zdjęć w większej ozdzielczości" , może się przydadzą?
Podaj adres @, spróbuję wysłać.
41pp

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest taka prośba, czy była przeprowadzona , zorganizowana ewakułacja, rodzin wojskowych" z Suwałk ????
Drugie , jeśli była to kiedy, 10-16. 09. 1939 ??
Trzecie i gdzie ?? , na Litwę??, Grodno ??????, do Grupy płk Hulewicza ????, a potem w pułapkę" lwowską, gen Langnera ??
Według moich ustaleń, czyli żadnych, może to szło , na Białystok, Bielsk P. Białą Podlaską, Łuków , Dęblin, ostatecznie był to transport , cywilny".
Ale czy był taki transport? Cioci już nie przesłucham".
Sprawa jest, dość ciekawa!
Kontynuujcie !!!
Pozdrawiam .
41pp, z plastrem"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albo , Augustów Białystok _ Łapy ?????, Trza wyczaić " sprawę- taż, Nasi od Mołotowa , byli tuż , tuż!!!! a Garnizon w Suwałkach, był dość liczny. Wiem że , dostanę następnego plastra", ale PYTAM, czy, przewidziano, jakąś, planową , ochronę , RODZIN, poza zostawieniem , jednego baonu i połowy płk jazdy
PS. tam trochę KOPU - było.
Ale możę się mylę !!!???
Pozdrawiam.
gmv

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ewakuacja rodzin wojskowych zarządzona została po ogłoszeniu mobilizacji powszechnej. Rodziny kadry Suwalskiej Brygady Kawalerii ewakuowane były (najpierw na podwodach) a potem koleją w rejon Parczewa w Lubelskiem. Nie jestem pewien ale rodziny 41 SPP też chyba tam trafiły. Nie wszystkie rodziny zdecydowały się na ewakuację. Część pozostała na miejscu.
Po opuszczeniu Suwalszczyzny 2/3 września przez 41 Suwalski Pułk Piechoty i 4/5 września Suwalską Brygadę Kawalerii obsadę granicy z Niemcami na odcinku suwalskim stanowiły jedynie placówki Obwodu Straży Granicznej „Suwałki”, a w samych Suwałkach pozostały tylko niewielkie oddziały pomocnicze: kompania por. Józefa Kondratowicza (złożona z ochotników oraz członków Strzelca i PW), kompania wartownicza por. Pszczółki oraz część kompanii Leśnego Przysposobienia Wojskowego. 6 września w celu wzmocnienia obsady granicy do Suwałk przybył Batalion KOP „Sejny” ppłk. Michała Osmoli, który objął dowództwo nad całością. Już jednak 16 września zgrupowanie ppłk. Osmoli otrzymało rozkaz opuszczenia Suwałk i wycofania się na linię Niemna. Wraz z wojskiem miasto opuściła najprawdopodobniej również policja oraz administracja cywilna (prezydent miasta 18 września był już w Wilnie).
Władzę w mieście przejął Komitet Obywatelski (powołany już na początku wojny), którego prezesem został adwokat Czesław Bonawentura Lutostański. Z jego polecenia, w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w mieście, utworzono Straż Obywatelską, której komendantem 23 września mianowany został Feliks Górecki, naczelnik Urzędu Pocztowego w Suwałkach.
24 września do Suwałk wkroczyli Sowieci.


Część rodzin pozostała w Suwałkach

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moja wiedza, opiera się na mglistych", przekazach rodzinnych, + książka W marszu i w walce" , Czesław Liszewski, wyd KAW , Białystok 1990.
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information