Skocz do zawartości

Makabra na Podlasiu: robotnicy znaleźli 100 uciętych głów!


vojtaz2

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Makabra-na-Podlasiu-robotnicy-znalezli-100-ucietych-glow,wid,13346083,wiadomosc.html?_ticrsn=3&ticaid=5c2c4
Napisano
Tajemnicze cmentarzysko na Podlasiu. W okolicach Pajewa odkryto dziwne mogiły. Są tam pogrzebane szczątki grubo ponad stu osób. W większości przypadków są to same głowy. Kto obciął korpusy?

Jaka mroczna tajemnica kryje się w tym miejscu? Co tam się wydarzyło? Podczas budowy drogi w okolicach Pajewa (woj. podlaskie) robotnicy natknęli się na tajemnicze cmentarzysko mogące pochodzić nawet z XVI wieku! Prace nad budową trasy zostały przerwane.

Kiedy do akcji wyruszyli archeolodzy, okazało się, że wokół planowanej drogi S8 w ziemi zakopane są ludzkie kości i mnóstwo czaszek. Do tej pory badacze znaleźli szczątki 112 ciał. Najbardziej przerażające jest to, że większość z nich to same głowy bez tułowia.

– To świadczyłoby o zachowaniu praktyk pogańskich na tych terenach - mówi Weronika Bujnowicz, archeolog uczestniczący w wykopaliskach. A po chwili dodaje: – Praktyki pogańskie widać, także w przypadku innych zwłok, które miały monety schowane w jednej z dłoni, służące prawdopodobnie jako opłata dla przewoźnika". Rodzina specjalnie ukrywała je przed wzrokiem księdza.

Najbardziej przerażający był jednak moment, kiedy archeolodzy wykopali kości młodego mężczyzny. Został on pochowany z zaciśniętym paskiem na szyi. Klamra wbiła mu się w kręgi. Jest też mała dziewczynka w skórzanym pasie na biodrach z dwoma pierścieniami. Odnaleziono też szczątki kobiety w zaawansowanej ciąży.
Napisano

Droga krajowa nr 8. Badania ratownicze na budowanej ósemce z Białegostoku do Jeżewa w okolicach Pajewa przeprowadzi pracownia badań archeologicznych z Kłodzka.

Firma z Kłodzka złożyła najkorzystniejszą cenowo ofertę. Za prace wykopaliskowe białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapłaci ponad 42 tysiące złotych.

– Umowę już podpisaliśmy – mówi Rafał Malinowski, rzecznik prasowy GDDKiA w Białymstoku. – Archeolodzy wejdą na plac budowy, gdy otrzymają pozwolenie na prace od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Badania zostaną przeprowadzone po północnej stronie istniejącej drogi w rejonie wsi Pajewo w gminie Tykocin. Podczas prac budowlanych nadzór archeologiczny znalazł tutaj ślady ceramiki oraz materiał krzemienny. Po tej informacji podlaski wojewódzki konserwator zabytków nakazał wstrzymanie prac drogowych. Chodzi o około 150-metrowy odcinek.
Droga krajowa nr 8. Archeolodzy dobrze znają Pajewo

– Prace są wstrzymane tylko na kilka tygodni – zastrzega Rafał Malinowski. – Na pozostałych fragmentach drogi roboty idą pełną parą.

Rzecznik zapewnia, że nie ma większego zagrożenia dla terminów przyjętych w harmonogramie budowy. Ekspresowy fragment ósemki do Warszawy ma być gotowy latem przyszłego roku.

Archeolodzy w okolicach Pajewa pojawią się zresztą nie pierwszy raz. Odbyły się tu badania wyprzedzające jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Wykopaliska prowadzono tu również w tym roku, ale po południowej stronie drogi. Wtedy archeolodzy natrafili tu na cmentarzysko z okresu XVII i XVIII wieku. Znaleźli na tym terenie 112 pochówków.


http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110418/AGLOMERACJABIALOSTOCKA/637903948

Napisano

W okolicach Pajewa archeolodzy przeprowadzili prace ratownicze. Odkryli 112 pochówków, które datują na okres XVII - XVIII wiek. Teraz w tym rejonie trzeba będzie przeprowadzić kolejne badania, bo podczas prac znowu znaleziono ślady historii.

Badania archeologiczne trwały ponad miesiąc w lutym i marcu. Miały one charakter ratowniczy, wyprzedzający prace budowlane przy przebudowie drogi krajowej nr 8 w okolicach Pajewa. Teren ten jest objęty nadzorem archeologicznym.

Pod warstwą ziemi odkryto cmentarzysko oraz relikty osady wielokulturowej. W wyniku przeprowadzonych prac ustalono, że odkryte pochówki szkieletowe mają wcześniejszą metrykę, niż pierwotnie zakładano.

Poprzez odkryty w wypełniskach jam grobowych materiał zabytkowy w postaci monet, cmentarzysko datować można na okres XVII – XVIII w. W obrębie cmentarzyska odkryto 112 pochówków, blisko 150 fragmentów ceramiki oraz 12 fragmentów przedmiotów żelaznych. W grobach znaleziono ponadto monety, obrączki, pierścionki i jedno naczynie ceramiczne, fragmenty pasa skórzanego z klamrą.
Kolejne badania w Pajewie w kwietniu

Zmarłych chowano w większości przypadków z głową skierowaną na północny-wschód. W kilku przypadkach natrafiono na relikty trumien. Największą koncentrację grobów zaobserwowano bezpośrednio na terenie przylegającym do cmentarza wojennego, od strony wschodniej.

Kolejne badania archeologiczne, tym razem po północnej stronie istniejącej drogi, maja zostać przeprowadzone jeszcze w kwietniu. Znaleziono tam fragmenty ceramiki oraz materiał krzemienny. Dlatego też wstrzymano prace budowlane na odcinku około 150 metrów.


http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110413/AGLOMERACJABIALOSTOCKA/767578727

  • 3 weeks later...
Napisano
116 grobów szkieletowych datowanych wstępnie na XVI-XVIII wiek odkryli archeolodzy w okolicach Pajewa (woj. podlaskie) na budowie drogi S8 do Warszawy na odcinku Białystok-Jeżewo. Znaleziono też ozdoby i monety.

Badania trwały w tym miejscu od połowy kwietnia do połowy maja. Na ich czas były w tym miejscu wstrzymane roboty budowlane, jednak na budowie nie ma dużych opóźnień.

Jak poinformowała we wtorek kierująca pracami w Pajewie archeolog Kamila Pietkiewcz z Pracowni Badań Archeologicznych Lamia", archeolodzy spodziewali się początkowo, że znajdą w tym miejscu szczątki żołnierzy carskich poległych w 1915 roku. Po drugiej stronie jezdni znajduje się bowiem mały cmentarz z tego okresu.

Ciała były chowane do ziemi

Znaleziono jednak znacznie starszy cmentarz. Łącznie archeolodzy odkryli 116 grobów wstępnie datowanych na XVI-XVIII wiek. Ciała były chowane bezpośrednio do ziemi, warstwowo. Odkryto jednak także dwa ślady po trumnie, w dwóch innych grobach szczątki były bardzo ściśnięte, co zdaniem archeologów może świadczyć o tym, że były pochowane w całunie.

W kilkunastu pochówkach archeolodzy odkryli również ozdoby i kilka monet. Znaleziono też 15 obrączek. Jak podkreśla Pietkiewicz, przy niektórych szczątkach były nawet po 3 obrączki. - Może to świadczyć, iż pochowana osoba była wdowcem lub wdową - dodała. Monety zachowały się w różnym stanie. Jedna z nich to zdaniem badaczy denar litewski z połowy XVI wieku. Pozostałe monety są w złym stanie, będą poddane konserwacji.

Znaleziono też brązowe zausznice i klamry

Do najciekawszych zdaniem archeologów ozdób, które znaleziono na stanowisku w Pajewie, należą brązowe zausznice. Znaleziono też kilka żelaznych i brązowych klamer od pasa.

W Pajewie archoelodzy odkryli także jamy z fragmentami ceramiki datowane wstępnie na epokę brązu. Ceramikę trudno jednak poddać szczegółowej analizie, jest bowiem bardzo rozdrobniona, nie można odtworzyć naczyń.

Archeolodzy przypuszczają, że pod obecnie używaną nitką drogi nr 8 również mogą znajdować się dalsze pochówki z tego samego cmentarzyska. Jak poinformował we wtorek rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski, niewykluczone, że jeszcze latem, gdy ruch zostanie przerzucony na nową jezdnię, a stara zostanie rozebrana, w to miejsce wrócą archeolodzy.

Na drodze mogą znajdować się inne pochówki

W Pajewie w lutym i marcu inna ekpia archeologiczna prowadziła badania po drugiej stronie drogi. Znaleziono tam wówczas 112 pochówków z XVII i XVIII wieku, m.in. 146 fragmentów ceramiki wstępnie datowanej na epokę brązu (1500-1800 p.n.e.). Jak informowała wcześniej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku wydobyto też wówczas 7 monet z XVI-XVII wieku, dwie obrączki, dwa pierścienie, fragmenty pasa skórzanego z klamrą i naczynie ceramiczne; wszystkie te przedmioty są z tego samego okresu.

Prace archeologiczne w Pajewie spowodowały nieznaczne w ocenie drogowców z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku opóźnienie w pracach drogowych na budowie drogi. Rafał Malinowski powiedział, że są one kilkutygodniowe", co w skali inwestycji długoterminowej jaką jest przebudowa drogi na odcinku Białystok-Jeżewo, nie ma większego znaczenia i można je nadrobić.

Badanie archeologów opóźniły prace drogowe

Generalna dyrekcja informowała wcześniej, że na badania archeologiczne na tym odcinku drogi S8 Białystok-Jeżewo wydano 4 mln zł. Archeolodzy przeszukali 1 tys. 300 arów ziemi łącznie na 14 stanowiskach archeologicznych.

Przebudowywany odcinek drogi S8 Białystok-Jeżewo ma 24,5 km długości. To jedna z największych inwestycji drogowych prowadzonych obecnie w Podlaskiem. Budowa trwa od jesieni 2010 roku. Powstają dwie jezdnie mające po dwa pasy ruchu, pasy awaryjne i pas rozdzielający. Wszystkie prace - projekt i budowa - będą kosztowały 675 mln zł
  • 7 months later...
Napisano
Jesteśmy jednym wielkim Cmentarzyskiem.
Ileż wojen, tyle miejsc pochówku.

Szkoda tylko, że nie wszystkie mogiły, na które się natrafia; można zidentyfikować, by móc powiadomić najbliższych.
Napisano
Łącznie archeolodzy odkryli 116 grobów wstępnie datowanych na XVI-XVIII wiek"

Szkoda tylko, że nie wszystkie mogiły, na które się natrafia; można zidentyfikować, by móc powiadomić najbliższych."

e-NDek powodzenia w powiadamianiu.....

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie