Skocz do zawartości

czysczenie odznaki strzelca woroszyłowskiego


Rosforek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Znalazłem wczoraj odznakę strzelca woroszyłowskiego. Niestety w takim stanie jak na zdjęciach. Chciałbym ją oczyścić i zakonserwować (według zasady po pierwsze nie szkodzić) i tu pojawia się pytanie jak to zrobić? Nafta? Wd-40? Czy inne metody?

Oraz mam pytanie czym konserwujecie łuski? Ja swoje myje z błota i syfu i zostawiam patynę (czyszczę bardziej tylko bicia, żeby były lepiej widoczne), ale wypadałoby je jeszcze zakonserwować. Czy nadaje się do tego przepalony olej? proszę o porady.

Za wszelką pomoc dziękuję
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołem,odznaka jest mosiężna z tego co widzę na foto,wyciągnięta z piachu którym obrosła?

miałem podobną sytuacji w takim razie.
swoją zanurzyłem w fosolu na kilka minut i cały brud odpadł

Jakbyś zamierzał zrobić podobnie to koniecznie pamiętaj że odznakę musisz pilnować cały czas,wrzuć do fosolu,po pół minucie wyjmij i przeczyść starą szczotką do zębów(lub podobną)
jak stwierdzisz że jeszcze potrzeba to znów na kilkanaście sekund do fosolu.

Ja tak robiłem,efekty na foto,przed i po
zdrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktiker,inne większe badziewniki,jakieś sklepy budowlane..

może być też odrdzewiacz do stali i żeliwa" ma skład i działanie zbliżone do fosolu
i w jednym i w drugim jest ok 30% kwasu fosforowego
więc koniecznie pamiętaj i pilnuj kąpieli bo inaczej się rozpuści,
jak za długo będziesz moczył to zniszczysz,kwas wyżre cynk z mosiądzu,zostanie miedź która będzie porowata i jasna jak pomarańcza :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie