Skocz do zawartości

Wasi przodkowie w czasie II WŚ


mp

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
moj prapradziadek byl kapralem piechoty w wojsku Austro-wegierskim
zginal w pierwszych dniach wojny , gdzie dotad niewiem zamieszkiwal krakow ale gdzie go zmobilizowano.
jego syn a moj pradziadek byl pilotem w w 2rp , podczas wybuchu wojny o ile opowiesci niemyla brakowalo maszyn i niewiadomo czemu niesluzyl w kampani wrzesniowej ,domyslam sie ze bal sie o zone i dzieci ktorych mial 4 , byl elektrykiem ,naprawial i skrecal radia , na potrzeby AK rownierz , goralenfolkowie podkapowali go i musial stawiac sie regularnie w gestappo , niezabito go gdysz byl potrzebny
w naprawie wozow i przewijania silnika w kolejce na kasprowy wierch podczas sledstwa torturowano go tradycyjnymi jak na podhalu metodami lecz do niczego sie nie przyznal ,
goralscy kapusie znowu doniesli i tym razem mial byc wywieziony na stracenie do oswiecimia lub w obozach po drodze , nastapil Halny co zatarasowalo droge do placowki gestapo , dziad zostal przydzielony do wycinki zwalonego lasu , w pewnym momencie podeszedl do niego Polski oficer ktory wpadl przez donos tutejszej Ludnosci ktora utozsamiala sie z hitlerem doszukujac sie nawet niemieckich wiezow krwi , oficer widzac ze sa pilnowani zdaleka bez slowa dal znac dziadkowi , zaslonil go plecami a ten wskoczyl do potoku gorskiego ,,koryto``i wyszedl z wody nieopodal partzantki Polsko Rosyjskiej gdzie odnalazl swojego kolege razem z ktorym poszli niebawem na Berlin
dziadek mial swoj samochod w garazu ktory nietkniety az doniedawna skrywal w sobie schowana amunicje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Zwracam się do wszystkich z następującą prośbą. Otóż na stronie www.polishwargraves.nl znalazłem informację o grobie Wacława Urbańskiego ur 11.9.1922 w Przemyślu (Leopoldsburg War Cemetery w Belgii). Istnieje prawdopodobieństwo iż chodzi o mojego krewnego Wacława-Narcyza Urbańskiego ur również w Przemyślu dn 11.9. ale1925 roku gdyż kontaktowałem się w tej sprawie z USC w Przemyślu i dostałem odpowiedź potwierdzającą datę urodzin Wacława-Narcyza oraz informację że w całym 1922 roku brak jakiegokolwiek zapisu o urdzinach o nazwisku Urbański.
Wysłałem na adres info@polishwargraves.nl zapytanie gdzie mógłbym uzyskać informacje o rodzicach Wacława Urbańskiego pochowanego w Belgii ale nie mam od nich żadnej odpowiedzi.
Pytanie – czy ktoś może zna do nich inny kontakt? (na stronie nie ma ani nr telefonu ani adresu pocztowego). A może ktoś mógłby mi doradzić gdzie znaleść interesującą mnie informację? A może gdzieś istnieją archiwa I Polskiej Dywizji Pancernej gen.Maczka?
Pozdrowienia
Wastom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie