Skocz do zawartości

waffenrock


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam, zakupiłem waffenrocka i teraz mam pytanie czy się ktoś w danym temacie orientuje. Czy do zwykłego szeregowca przysługiwała szabla paradna? jeśli tak to jaka? dysponuję takim ogólnodostępnym zdjęciem z epoki.

http://did.panzer.pagesperso-orange.fr/uni_insigne/tenue-parade-waffenrock.jpg

z góry dzięki za odpowiedź
Napisano
Chodzi o das Waffenrock des Deutschen Heeres fur Mannschaften"?

Wprowadzony 29 kwietnia 1935 roku. Szeregowcy podczas parad nosili do niego pas z ładownicami, bagnet i karabin. Razem z kurtką noszone były odpowiednie spodnie z lampasem szerokości 0, 2mm w kolorze broni.
Napisano
Co prawda masa portretów studyjnych przedstawia szeregowców Wehrmachtu z szablą (ale było to wyłącznie użycie jej na potrzeby pamiątkowego zdjęcia) - regulaminowo przysługiwała ona dopiero starszym podoficerom (od Feldwebla wzwyż). Szeregowi żołnierze używali do munduru wyjściowego i paradnego (w którego skład wchodził Waffenrock) bagnetu paradnego z trodlem, bądź zwykłego bagnetu.

Pozdro
Hindus
Napisano
Dodam od siebie Hindusie, że masz rację, acz z jednym wyjątkiem. Do munduru wyjściowego przysługiwała szabla szeregowym KAWALERII. Tylko i wyłącznie tym szeregowym, of corse, wg regulaminu.
Napisano
i sprawa jasna. a jeszcze pytanie co do tego bagnetu, kiedy on był używany, kiedy był zakładany z trodlem a kiedy nie? bo masa zdjęć jest bez bagnetu, a jeśli już jest to przeważnie na paradach.
Napisano
Podług tego co stoi w „Reibert’cie” regulaminowo bagnet z Trodlem noszony był do munduru wyjściowego i paradnego.
Bagnet paradny nie był elementem regulaminowego wyposażenia, ale nabywany był on prywatnie przez żołnierzy i podoficerów (produkowany był w związku z tym w dwóch wersjach: żołnierskiej – dłużej, z ostrzem o długości 25 cm i podoficerskiej – krótszej, z otrzem o długości 20 cm).
Bagnet paradny był popularną pamiątką po służbie w Wehrmachcie, stąd bardzo często ostrza zachowanych egzemplarzy pokryte są kunsztownie grawerowanymi zdobieniami, które upamiętniały służbę właściciela w określonej jednostce.

Pozdro
Hindus
Napisano

To co najbardziej lubię w umundurowaniu / sprzęcie Wehrmachtu – aż do przesady posunięta dbałość o szczegóły – kawałek czerwonego filcu (odpowiadający barwie broni, w której służył posiadacz bagnetu – w tym wypadku artylerii) wciśnięty w szynę.

Pozdro
Hindus

Napisano

Należące do jednego podoficera: bagnet paradny z Trodlem i szpada z Faustriemen i szerokim pendantem (szelką naramienną) do mocowania pod Waffenrockiem (równoważył on ciężar szpady. W przypadku tych mundurów dla podoficerów uprawnionych do noszenia szpady i oficerów, w lewej kieszeni miały one specjalny otwór wzmocniony skórą, przez który przewlekało się końcówkę pendantu z karabińczykiem do mocowania szpady.

Napisano

...w lewej kieszeni..." - oczywiście nie w kieszeni, bo Waffenrocki ich nie miały (mam na myśli zewnętrzne kieszenie), ale po lewej stronie.

Napisano
Co zaś się tyczy szpady, to tak jak bagnet paradny była nabywana wyłącznie prywatnie i wykorzystywana przy najbardziej podniosłych uroczystościach (np. ślub :)

Oczywiście ekonomia wojenna wymusiła zmiany:
- rozkaz z 1 kwietnia 1943 roku nakazał wstrzymanie produkcji Troddel’i i Faustreimen’ów,
- rozkaz z 27 maja 1943 roku nakazywał wstrzymanie produkcji szpad i kordzików oficerskich,
- rozkaz z 23 grudnia 1943 roku nakazywał noszenie przez oficerów w trakcie uroczystości, w miejscu szpady, pistoletu służbowego bądź kordzika.

Pozdro
Hindus
Napisano
Czy nie mieli oni raczej szabli niż szpad ? Nie żebym sie czepiał ale różnica jest istotna a kolega stosuje ten termin zamiennie.

BTW: Na prezentowanym rysunku to pisze ale dodam że każdy pododdział miał swój własny system kolorów na trodlach (skomplikowany dodam) więc żeby był już koszer na maksa trzeba by się zorientować jaki przysługiwał w danej odtwarzanej jednostce i modlić się żeby akurat ten wzór ktoś produkował ;) .

BTW 2: Czy kolega otto33 może zdradzić (na priv jeżeli tu będzie to reklama choć w zbożnym celu) z jakiego źródła pozyskał waffenrock-a ?
Napisano

Nomyss słusznie – mój błąd - szabla, a nie szpada!

Rzeczywiście system kolorów Troddla był złożony (orientacyjny obrazek obok).

Problem jest w ogóle ze znalezieniem kopii Troddla – ja replikę podoficerskiego Troddla sprowadzałem z Pakistanu - i był to czysty przypadek, że właśnie potrzebny mi wzór był na Ebay'u - bo była to w ogóle jedyna replika Troddla dostępna na tym serwisie wtedy :)

Pozdro
Hindus

Napisano
Tutaj mają dostępne repliki Waffenrock’ów WH:
http://www.wehrmacht.es/lang-en/oficiales-guerreras/128-wh-waffenrock-oficial-1933.html

Kiedyś szył je „Mrówka”, a ponieważ w tym sklepie oferowane są jego produkty, więc nie wykluczam, że ta bluza też jest jego proweniencji.

Ponieważ replika wykonana jest z gabardyny, więc określili ją jako „oficerską”, co nie do końca zamyka temat, bo z gabardyny bluzy tego typu szyli sobie również podoficerowie i żołnierze.

Pozdro
Hindus
Napisano
Z tego co podają w opisie produktu - można zamówić wersję z pełnymi insygniami - w tym również ze szwedzkimi wyłogami" mankietów.

Pozdro
Hindus

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie