Skocz do zawartości

Jak usunąć patynę z monety?


mike_whiskey

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Wiem, wiem, patyny się nie usuwa...

Mam miedzianą monetkę, która miała na sobie trochę patyny, a trochę takiej zabrązowionej miedzi. Bardzo to brzydko wyglądało, a że moneta niewartościowa, więc stwierdziłem że usunę patynę. Wygotowałem ją w occie i patyna pięknie zeszła. Teraz moneta jest koloru brązowo-miedzianego i jest chropowata.

Macie jakieś sprawdzone sposoby, żeby ładnie usunąć patynę w miarę nieinwazyjnie?

Co zrobić, żeby z takiej chropowatej zabrązowionej miedzianej monety zrobić ładną portfelową" monetę? Wydaje mi się, że kiedyś czytałem, że ktoś polerował pastą polerską, ale może się mylę...


Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patyna na miedziakach nie jest jak farba, która pokrywa monetę z wierzchu i którą sobie można zdjąć a pod spodem będzie moneta jak nowa. Patyna to jest korozja, która wżera się w głąb monety, niszczy metal i tego procesu nie da się odwrócić. Jeśli na miedziaku jest zielona patyna i ją usuniesz - będziesz mieć wyżartego ogryzka. Trochę lepiej wygląda sprawa w przypadku patyny w innych kolorach, ale też nie polecam usuwać - praktycznie nigdy moneta nie będzie wyglądać jak nowa, powierzchnia zwykle będzie mniej lub bardziej nadtrawiona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 grosze polskie to chyba miedziak...

W takim razie co po takim zabiegu powinienem zrobić, żeby doprowadzić monetę do kultury, tj. otrzymać kolor miedzi bez dalszego naruszania struktury monety?

Pewnie jakaś polerka. Pytanie czego używać do polerki (preparat jak i narzędzie do polerki)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem jaki efekt chcesz uzyskać. Ma się błyszczeć i świecić żywą miedzią? Nie sądzę, żeby to było doprowadzenie do kultury :) Gołą miedź można przelecieć szczotką mosiężną, żeby się błyszczała. Tylko podejrzewam, że ocet mógł nie usunąć wszystkich tlenków z powierchni monety. Tutaj przydałoby sie zdjęcie. Przed ewentualnym polerowaniem trzeba by je było usunąć. Najprościej można to zrobić elektrolizą, a potem to już jakaś polerka zależnie od efektu jaki sie chce uzyskać - efekt błyszczącej klamki da szczotka mosieżna jak juz wspominałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie