Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Korowiow

Straż Obywatelska - 1939

Recommended Posts

W momencie wybuchu wojny obronnej w 1939 r. w bardzo wielu miejscowościach Polski powoływana była Straż Obywatelska" - formacja złożona z mieszkańców danej miejscowości, którzy mieli pełnić służbę pomocniczą policji lub ją zastępować w razie ewakuacji jej regularnych formacji. Znane są przypadki internowania przez Straż Obywatelską podejrzanych o wrogi stosunek do Polski Niemców - obywateli II RP. Znane też są przypadki zbrojnego oporu członków SO" przeciwko regularnym, niemieckim siłom zbrojnym zajmujących polskie wsie i miasta.
Czy ktoś może wie czy Straże Obywatelskie były powoływane na podstawie jakichś zarządzeń, przepisów? Wydaje się, że tak ale ktoś może zna szczegóły?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na to, że Straż Obywatelska musiała być powoływana w końcu sierpnia lub pocz. września 1939 r. na podstawie jakichś wcześniejszych ustaleń lub zarządzeń i we współpracy z PP świadczy to, że w wyniku akcji Elaborat" w miejscowościach, gdzie policja była nieliczna to oni dokonywali internowania Niemców zamieszkałych w Polsce i następnie odstawiali ich do punktów zbornych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poniżej opisana akcja internowania Niemców w razie konfliktu zbrojnego nosiła nazwę Elaborat unieruchomienia". Poszukuję jakiegoś aktu prawnego na podstawie której została ona zaplanowana lub czegokolwiek na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information