Skocz do zawartości

Państwo Podziemne w kamienicy Pod Złotym Słońcem we Wrocławiu


Czlowieksniegu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Państwo Podziemne w kamienicy Pod Złotym Słońcem
Beata Maciejewska
2010-10-22, ostatnia aktualizacja 2010-10-22 19:21

W kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku zorganizowana została wystawa Polskie Państwo Podziemne". To oficjalna inauguracja przyszłego okna wystawowego" Ossolineum, bo taką rolę będzie pełnić kamienica przeznaczona docelowo na Muzeum Pana Tadeusza". Wernisaż w poniedziałek 25 listopada o godz. 16.


Wystawa jest próbą pokazania tajnych struktur państwa podziemnego, istniejących w Polsce przez cały okres okupacji niemieckiej i sowieckiej. Podlegały one rządowi RP na uchodźstwie i obejmowały m.in.: Delegaturę Rządu RP na Kraj (w skład której wchodziły odpowiednie departamenty), Kierownictwo Walki Podziemnej (organizujące m.in. sądy podziemne), Komendę Główną Armii Krajowej (wraz z wcielonymi później do niej mniejszymi organizacjami podziemnymi), wywiad (głównie przemysłowy) oraz Biuro Informacji i Propagandy. W kamienicy Pod Złotym Słońcem zobaczyć będzie można oryginalną broń, szyfrowane depesze wysyłane do rządu RP w Londynie, wydawnictwa podziemne, fotografie z Powstania Warszawskiego przemycone do Anglii przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego tuż po upadku powstania, oryginalne afisze i druki konspiracyjne pochodzące z archiwum Władysława Bartoszewskiego, okupacyjne pieniądze i oryginalną radiostację powstańczą.

Częścią wystawy będą pokazy filmowe. Jedna z sal została zaaranżowana na czynne w czasie wojny warszawskie kino Palladium. Będzie można oglądać w nim obrazy nakręcone i wyświetlane w czasie Powstania Warszawskiego. Projekcje odbywać się cztery razy dziennie o pełnych godzinach: 11, 13, 15 i 17. Dodatkiem do ekspozycji będzie wystawa części zbiorów sztuki Jana Nowaka-Jeziorańskiego ofiarowanych przez niego Ossolineum. Legendarny kurier z Warszawy był jednym z kuratorów odrodzonego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i hojnym darczyńcą. Jeszcze za życia przekazał Ossolineum prawie całe archiwum RWE i obszerną korespondencję z życzeniem, by po naukowym opracowaniu została opublikowana. Kiedy zmarł, na mocy jego testamentu do Wrocławia przyjechały kolejne zabytki: dziewięćdziesiąt obrazów, rysunków, akwarel, miniatur i gwaszy, pasy słuckie, szable, monety, odznaczenia przyznane mu przez rządy różnych krajów. I rzecz, która miała dla Nowaka-Jeziorańskiego szczególne znaczenie: półmetrowej wysokości kolumna barska, prezent króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla mr. Wilsona, ówczesnego ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce. Gabinet Grafiki ZNiO przygotował na wystawę dwanaście obrazów, całość zbiorów Jana Nowaka-Jeziorańskiego trafi do kamienicy Pod Złotym Słońcem, gdy zostanie w niej uruchomiony gabinet poświęcony kurierowi z Warszawy. Gośćmi specjalnymi poniedziałkowego wernisażu będą Władysław Bartoszewski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, który napisał wstęp do katalogu towarzyszącego ekspozycji.

Wystawa czynna będzie do 30 listopada 2010 roku w godz. 10-18. Kamienica Pod Złotym Słońcem, Wrocław, Rynek 6. Wstęp na wystawę jest bezpłatny


http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,8556073,Panstwo_Podziemne_w_kamienicy_Pod_Zlotym_Sloncem.html

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie