Skocz do zawartości

Polskie sygnatury niemieckich schronów


art_noise

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Inwentaryzuję niemiecką linię obrony B1 w bliższych i dalszych okolicach Częstochowy.
Praktycznie wszystkie schrony mają powojenna sygnaturę polskich saperów.
Orientujecie się gdzie w archiwach można znaleźć dokumenty na temat inwentaryzacji niemieckich obiektów przez nasze wojsko? Skoro sygnowali każdy schron, to gdzieś muszą być opisy, mapy itp.

Pozdrawiam
Art_noise
Napisano
Czesc!

Odpowiedź jest bardzo prosta. Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie. Jednak nie spodziewaj się jakiś rewelacji po tych materiałach.

Pozdrawiam

DaSk
Napisano
Dzięki kolego za odpowiedź.
Przyznam się że nigdy nie korzystałem z zasobów archiwum i nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Czy ktoś z bardziej obeznanych z tematem kolegów może napisać jak to w praktyce się odbywa?

Pozdrawiam
Art_noise
Napisano
W CAW należy być osobiście i mieć dużo czasu.
Akta powojenne nie często są badane, więc może kryją coś ciekawego...
Efekty z interesującego Cię tematu i okresu zawiera publikacja:
Tajne umocnienia PRL", Jasiński M.
Napisano
Jagmin - bardzo dziękuję za polecenie książki. Widzę że jest w księgarni odkrywcy - już kupuję :)
Co do archiwów - sorry za lamerskie pytanie - wchodzę do środka i co dalej? Mówię co mnie interesuje czy po prostu dają mi wykaz akt? Jak to wygląda w praktyce?
Napisano
Wejdź na stronę CAWu
http://www.caw.wp.mil.pl/strona_gl.htm
Tam znajdziesz dalsze odnośniki (jak się umówić itp). Generalnie to musisz określić sobie czego szukasz. Następnie przejrzeć inwentarze, wynotować co Cię interesuje i zamówić konkretne zbiory dokumentów. Pewnie jeden wyjazd nie wystarczy. Jednak pewnie już to jest częściowo zrobione. Być może inni koledzy spisali interesujące Ciebie rzeczy. Jak dostaniesz książkę, to proponuję skontaktuj się z autorem, może pomoże. Ja osobiście nie mam takich materiałów, bo nie były w zasięgu moich specjalnych zainteresowań.
Napisano
Dzięki kolego za pomoc. Teraz czekam na książkę i tak jak proponujesz - skontaktuję się z autorem. A potem wycieczka do Warszawy mnie czeka :)

Pozdrawiam
Art_noise
Napisano

Prawdopodobnie tak. Dość niechlujnie nabazgrane ale z podobnymi sygnaturami spotkałem się np w punkcie oporu Ciecierzyn-Turów koło Częstochowy (linia B1).
Jeszcze ciekawsze grafitti znalazłem na linii Mołotowa - patrz fotka :)

Napisano
Ups. Coś się powysyłało dwa razy - mój bład, nie znam dokładnie jeszcze działania tego forum... ;)

Dokładam fotkę najczęściej spotykanych sygnatur WP w schronach niemieckich - białe pole a na nim czarny napis.
Napisano

Ta ostatnia sygnatura wygląda na niemiecką (na białym polu). Szczególnie początek numeru 31.. powtarza się zwykle przy ringstandach. Na zdj. linia a2 Tomaszów Maz. Powojenną ewidencję schronów prowadzono w czasie kryzysu kubańskiego w latach 60-tych, poźniej w miastach robiła to obrona cywilna w latach 70-tych.

Napisano
@DaSk
Niestety, nie prowadziłem kwerendy w CAW.
Owszem, byłem tam lecz taki tryb działania to nie dla mnie.
Zdecydowane wolę badania terenowe od archiwalnych :-))
pozdr
Napisano
Szym - być może to sygnatura niemiecka, nie można tego wykluczyć ale...
nr 31 na początku na ringach - sądzę że przypadek. Nie widziałem jeszcze sygnatur 5 cyfrowych, więc po 99 ringach im by się numery skończyły dla ringów. Do tego akurat to zdjęcie które zapodałem to jest Ring69, dodać do tego ringi58 których jest przecież dużo...
Druga sprawa - w schronach z sygnaturą iałe pole, czarne napisy" nie widziałem innych sygnatur. Możliwe że LWP przyjełoby te sygnatury jako swoje? Przecież to bałagan by był w papierach (różna numeracja). Z kolei w schronach gdzie były niechlujnie namalowane sygnatury (tak jak w przypadku zdjęcia kolegi GrzesioB) nie widziałem innych sygnatur (białe pole, czarny numer).
Dlatego wnioskuję że sam wygląd sygnatur (malowanie) chyba zależał od konkretnej ekipy inwentaryzującej i pedantyzmu ich dowódcy. I raczej są to sygnatury polskie...

Pozdrawiam
Art_noise
  • 4 weeks later...
Napisano
Wczoraj przeleleciałem parę schronów w Inowłodzu, od numeru 3149 do 3154 ( jeden gdzieś mi wcięło -3151). Wszystkie niezależnie od typu mają kolejną numerację zaczynającą się na 31.. Są to ringstandy, garaże (701) i R668 w różnych konfiguracjach. Numery na białym tle z czarną obwódką są według mnie niemieckie.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie