Skocz do zawartości

ppor rezerwy 55pp - szukam


markoniec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W sierpniu została znaleziona dolna część znaku tożsamości: P POR JOZEF SMAKULSKI. Na chwilę obecną wiem że:
- przydział na 1 IX 1939 55pp II bat dca plutonu łączności,
- poległ i pochowany w m. Rybno n Bzurą (19-09-1939).

Był taki oficer, ale nie mogę tego powiązać z moją blaszką. Za mało danych. Tym bardziej że blaszkę znalazłem w miejscu stacjonowania sztabu gen. Abrahama w dn. 1-3 września. Jakieś 250 km od miejsca bitwy.

Mam prośbę o sprawdzenie w Roczniku Oficerów Rezerwy czy taki żołnierz został tam ujęty, rocznik 1908. Nigdy nie miałem tej pozycji w ręku, więc nie wiem nawet co się tam znajduje. Może adres lub PKU, RKU? Może ktoś posiada taką pozycje lub coś wie.

Z góry dziękuję za pomoc, markoniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulcev - blaszkę znalazłem w Śremie.

dudzin - bardzo dziękuję za sprawdzenie. Nawet nie wiedziałem że takie pozycje istnieją. Wszystko co znalazłem plus trochę opisu umieszczę w necie i wkleję link. Chciałbym umieścić krótki cytacik tego co znalazłeś wraz z nickiem. Jeżeli wolisz inną formę, inicjały lub usunąć źródło to napisz, zmienię treść.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w Centralnym Archiwum Wojskowym zachowały się jego akta personalne: Ap 8534 i Ap 24839. Tak więc można by spróbować do nich dotrzeć, by mieć więcej informacji na temat por. rez. Smakulskiego Józefa z okresu międzywojnia.

Wyprzedzając informacje wszelkie info o sposobie korzystania z zasobów CAW umieszczone jest na ich stronie internetowej.
Procedura nie jest skomplikowana, aczkolwiek w przypadku akt personalnych trochę trwa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra. W takim razie ja jestem nieprzystosowany. Nigdzie nie mogłem znaleźć miejsca żeby poszukać czy mają coś o moim dziadku. Doczytałem tylko że muszę szukać w zeszytach andersowców". A skąd mam znać sygnaturę teczki skoro nie wiem czy tam jest? Najpierw mam zlecić wyszukanie osobnika a potem poprosić o udostępnienie teczki, ew. kopię?

To samo z ppor. Smakulskim. Podałeś już gotowe numery, ale nie mogę tego powiązać z tym co piszą o numerach teczek, litery rzymskie i liczby oddzielone krokami.

Dziękuje za odszukanie w CAW, chociaż nie potrafię z tego skorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zadzwonić od informatorium i się zapytać, czy znajdują się akta takiej i takiej osoby - potrzebne są imię i nazwisko, data urodzenia i najlepiej imię ojca, choć to ostatnie nie koniecznie. Jak już będzie wiadomo, że te akta są to trzeba wystąpić do dyrektora z pismem o ich udostępnienie (stosowny formularz jest na ich stronie). Po uzyskaniu zgody, wypisuje się rewersy i można korzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Niedawno obszedłem cmentarz w Rybnie, wyszukując tam poległych z 55 pp. Józefa Smakulskiego tam nie znalazłem. Takiej osoby nie ma też wśród pochowanych tam z innych pułków.
http://www.niesmiertelnik.pl/niesmiertelni_1939.html
Wzmianki o śmierci Smakulskiego brak też w monografii 55 pp autorstwa P. Bauera i B. Polaka. Inna sprawa, że sporo nazwisk na grobach w Rybnie jest strasznie poprzekręcanych", a wielu żołnierzy pochowano jako NN. Poza tym nikt nigdy nie opracował listy strat 55 pp. Tak więc fakt pochowania S. w Rybnie nie jest do końca pewny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
W CAW-ie zachowały się akta Józefa Smakulskiego. Poniżej trochę informacji, które w nich wyszperałem.

Akta personalne nr 8534 i nr 24839
Urodził się 9.02.1908 r. Przez 3 lata uczęszczał do szkoły budowlanej w Lesznie. Następnie w okresie od II 1927 do I 1928 ukończył Szkołę Budownictwa w Poznaniu. Po zdanym w niej egzaminie uznany za przygotowanego do wykonywania prac w zakresie budownictwa architekturalnego.
Powołany do Szkoły Podchor. Piech. Rez. w Zambrowie (16 VIII 1930 – 27 VI 1931). Ukończył ją z ogólny wynikiem dobrym i lokatą 53/63. W opinii końcowej napisano: „Mało zdolny, ambitny, chętny, dość energiczny. Bardzo pracowity i pilny. W wykonaniu obowiązków sumienny. Zdyscyplinowany. Jako dowódca dość dobrze się orientuje posiada jednak niezbyt pewne wystąpienie. Prezencja dobra. Dobry kolega. Nadaje się zupełnie dobrze na d-cę sekcji łączności. Po praktyce w pułku powinien się nadać na d-ce plutonu łączności.
Początkowo ćwiczenia w rezerwie odbywał w 30 pułku strzelców Kaniowskich (1 VIII – 10 IX 1932 i 25 IX – 4 XI 1933). Po ich ukończeniu i pozytywnym opiniowaniu awansowany do stopnia ppor. rez. ze starsz. 1 I 1934 r. (Tjn. Dz. Pers. 1/1935). Kolejne ćwiczenia w rez. odbywała w 56 pp Wlkp. jako d-ca pl. łączn. (4 VI – 29 VI 1935 r., 23 VIII – 17 IX 1937) oraz 55 pp (28 IX – 14 XI 1938).
Opinie przełożonych po ćwiczeniach dość dobre:
1937 r.
Opinia d-cy pl. łączn. por. Szadkowskiego: ocena rocznej pracy – Jako dowódca plutonu łączności w polu bardzo dobry. Dowodzenie plutonem łączności baonowej na ćwiczeniach letnich bardzo dobre. Przyswoił i opanował w stopniu dobrym wszystkie nowe rzeczy zaszłe w łączności w ostatnim czasie. Uzasadnienie opinii – Wiadomościami wojskowymi, energią i szybką orientacją oraz zamiłowaniem do służby wojskowej wyróżnia się z pośród innych oficerów rezerwy.
1938 r.
Opinia d-cy pułku ppłk Wiecierzyńskiego: Bardzo dobry dowódca plutonu łączności – szkolić w dalszym ciągu na tym stanowisku.
Opinia d-cy baonu mjr Spychalskiego: cechy indywidualne - Zrównoważony, opanowany, zaradny, szybko się przystosowuje do nowych warunków. Bardzo postawny i wytrzymały. Ambitny i lojalny. Usposobienie pogodne. zdolności ogólne i wojskowe – Zdolny, szybko przyswaja sobie wiadomości. Dobrze i szybko się orientuje. Umie wydawać rozkazy. Energiczny i pewny siebie, zdecydowany. Nadaje się na oficera zawodowego. określenie przydatności wojskowej – Bardzo dobry dca plutonu łączności baonu. Nadaje się na dcę komp. strzeleckiej.
Przynależał do PKU Gniezno. Mieszkał w Lesznie. W roku 1937 zawarł związek małżeński ze Stellą Lisiecką, z którą miał 1 dziecko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie