Jump to content

Bydgoszcz 1945


aczapa

Recommended Posts

  • 1 month later...
Witam
Czy może Kolega wie kiedy dokładnie wydadzą tą książkę, bo już przebieram z niecierpliwości nóżkami.
Z tego co wiem to miała ona się pojawić zaraz po prelekcji która odbyła się w muzeum. Od tamtego czasu dzwoniłem do nich pare razy ale zawsze termin był przesunięty.
Jak Kolega wie coś więcej to proszę o info.
Pozdrawiam aczapa
Link to comment
Share on other sites

PMW wydaje materiały z konferencji z marca tego roku i książka Bydgoszcz 1945. To dwie różne publikacje.Piko bardzo ciekawe, że oddałeś tą książkę do druku. Fajnie jak byś się przedstawił. Jeden z autorów książki Bydgoszcz 1945 stoi obok mnie i książka dopiero ma trafić do druku w najbliższych dniach. Jeśli chodzi o materiały z konferencji to jest to na razie niewiadoma. Nie są skompletowane jeszcze wszystkie artykuły.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Zakupiłem dzisiaj książkę. Lektura imponująca, wykonano kawał naprawdę dobrej roboty. Nie mogę niestety odszukać w niej jakichkolwiek informacji nt walk na przedpolu luftmuny, oraz przeprawy na wysokości Osowej Góry. Mówiąc ogólnie, wydaję mi się że brakuje sporej części zapisu działań 175 DP. Brak również informacji nt działań na wschód od dzielnicy Piaski. Nasuwa się również pytanie co w czasie walk o Bydgoszcz działo się z DAGiem. Polecam gorąco książkę, mam nadzieję że temat nie został zamknięty i że nadal będzie tak wnikliwie i szczegółowo opracowywany.
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o DAG jest wspomniane o zajęciu fabryki przez 1 brygadę pancerną. W dokumentach CAW niema więcej materiałów na ten temat, dostępne publikacje milczą, zaś świadków nie udało się odnaleźć.

W temacie 175 DP rzeczywiście informacji jest mało. Jeśli wiesz coś więcej i jesteś to w stanie potwierdzić jakimś źródłem czy sensowna publikacją to daj znać (na priv).

Co do walk o Bydgoską Luftmunę nawiązujesz pewnie do rajdu niemieckich jednostek z początku lutego który miał wysadzić tajne obiekty w których produkowano części do V 1 i V 2. Muszę Cię zmartwić. To prawie na pewno mit. Nie ma na to żadnych dowodów. Najbliższe jednostki niemieckie były kilkadziesiąt kilometrów na północ lub zachód i nie były one w stanie przeprowadzić takiej akcji. W Bydgoszczy i okolicy było wtedy kilkadziesiąt tysięcy polskich i radzieckich żołnierzy. Jakimi siłami musieli by dysponować Niemcy, żeby narobić takiego zamieszania. Rajd kilku transporterów opancerzonych wspartych paroma czołgami (PzKpfw IV lub PzKpfw V) byłby samobójstwem. Oprócz tego jedyną jednostką która mogła to zrobić była 4 Dyw. Panc. a dotyczących jej materiałach nic o tym nie ma. Dostępne nam materiały niemieckie milczą o jakiejkolwiek tego typu akcji w Bydgoszczy
Link to comment
Share on other sites

Dzieki wielkie za info nt DAGu.

Co do działań 175 DP niestety nie posiadam wglądu w jakiekolwiek materiały opublikowane na ten temat. Mogę jedynie podzielic się moimi przypuszczeniami, podpartymi tym co odszukac można w terenie. Moim zdaniem dywizja przeprawiła się przez kanał bydgoski gdzieś między Osową Górą a Czyżkówkiem, prawdopodobnie w okolicach zerwanego mostu (ruiny noszą śladu ostrzału karabinowego) a następnie szturmowała teren luftmuny. Ślady w terenie w postaci pozostałości po wymianie ognia piechoty i artylerii wskazują na to że teren luftmuny był broniony (przez kogo?)i toczyły się tam walki. Niestety są to tereny w znacznym stopniu zdewastowane, zaśmiecone oraz zanieczyszczone pozostałościami amunicji itd co znacznie utrudnia poszukiwania.

Jeżeli chodzi o teren na wschód od dzielnicy Piaski, to moim zdaniem na tym obszarze uchodzący niemcy toczyli walki odwrotowe. Odszukac można tam pozostałości po wymianie ognia piechoty, są ślady użycia moździeży i dział ppanc. Niestety nie mam pojęcia jakie oddziały brały udział w tych walkach. Faktem jest jednak że Niemcy byli całkiem przyzwoicie wyposażeni (m.in StG 44, MG42), więc raczej nie były to jakieś oddziały tyłowe lub Volkssturm.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information