Jump to content

Ruiny stolicy z lotu ptaka. Premiera 1 sierpnia


Recommended Posts

Twórcy obsypanego Oscarami Gladiatora" odbudowali w komputerze fragment Koloseum. Autorzy Miasta ruin" musieli odtworzyć całą Warszawę z 1945 r. Efekt jest niesamowity. Publiczność zobaczy to 1 sierpnia.


Film trwa 5 minut i 6 sekund - dokładnie tyle, ile potrzebuje samolot z II wojny światowej, by zrobić pętlę nad historycznym centrum Warszawy. Jest wiosna 1945 r. Maszyna nadlatuje znad Gocławia. W dole widać Wisłę i zbiornik Stacji Pomp Rzecznych przy ul. Czerniakowskiej. Trójwymiarowy obraz (oglądamy go w specjalnych okularach) zaskakuje realizmem. Samolot leci na północ wzdłuż rzeki. Pod nami zburzone mosty: Poniatowskiego, Średnicowy i Kierbedzia, i dopiero co przerzucone mosty pontonowe. Widok jest tak wyraźny, że dostrzegamy wywrócone wagony kolejki dowożącej węgiel do elektrowni na Powiślu. Przed Starym Miastem pilot obniża pułap i skręca w lewo. Rozpoznajemy ogrody Zamku Królewskiego, Arkady Kubickiego i pozbawiony dachu Pałac pod Blachą. W miejscu Zamku zionie pustka. Starówka zmieniła się w rumowisko, a mury katedry św. Jana przypominają krater wulkanu. Przelatując nad pl. Krasińskich z potrzaskanym pałacem, samolot dociera nad teren getta. Zrównana z ziemią dawna dzielnica żydowska wygląda jak pustynia. Przed ocalałym kościołem św. Augustyna pilot zawraca nad Wisłę. Napisy końcowe: 1 września 1939 r. Warszawa miała 1,3 mln mieszkańców, 1 sierpnia 1944 r. - 900 tys., a po Powstaniu Warszawskim w ruinach przetrwało mniej niż tysiąc.

Nakręcenie Miasta ruin" to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego, które przez kilka lat zastanawiało się, jak pokazać zniszczoną i wyludnioną stolicę tuż po zakończeniu wojny.

- Słowami trudno to opowiedzieć, zaś archiwalne fotografie pokazują tylko wycinek rzeczywistości - mówi wicedyrektor MPW Paweł Ukielski.

Animację komputerową miasta widzianego z lotu ptaka zlecono studiu Platige Image, znanemu z realizacji nominowanej do Oscara Katedry" Tomasza Bagińskiego. Bazą do odtworzenia Warszawy sprzed 65 lat były dwa radzieckie fotoplany z lat 1945 i 1947 oraz blisko tysiąc archiwalnych zdjęć. Nad zgodnością animacji z prawdą historyczną czuwali konsultanci Ryszard Mączewski i dr Krzysztof Jaszczyński z fundacji Warszawa1939.pl. Przez ponad rok nad filmem pracowało około 30 osób.

- Musieliśmy odtworzyć rzeźbę terenu, siatkę ulic, a potem przez trzy miesiące ręcznie ustawiać budynki. Dokładnie odwzorowaliśmy ponad sto najbardziej charakterystycznych obiektów, a wszystkich jest 63 tys. Tak zbudowane" miasto sfilmowaliśmy wirtualną kamerą, co trwało dwa miesiące i wykonywane było przez sto komputerów - tłumaczy Michał Gryn z Platige Image.

36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego pomógł, udostępniając śmigłowiec. - Dopiero z góry zobaczyliśmy, jakie są relacje między poszczególnymi obiektami. Okazało się np., że Zamek Ujazdowski widziany z samolotu wcale nie dominuje nad okolicą - mówi Piotr Śliwowski z MPW, kierownik projektu.

Kolory animacji zaczerpnięto z niemieckich fotografii z czasów okupacji i zdjęć Warszawy zamieszczonych wówczas w magazynie Life". Poruszającą muzykę skomponował Adam Skorupa.

Film kosztował milion złotych. Zrealizowano go z pomocą sponsora - firmy Vattenfall. Od 1 sierpnia pokazywany będzie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego projekcja będzie stałym elementem ekspozycji.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8139802,Ruiny_stolicy_z_lotu_ptaka__Premiera_1_sierpnia.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information