Jump to content
  • 0

Pas oficerski


PAWEL*STRC

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

Pewnie pisząc srebrne" miałeś na myśli niklowane... To zależy od okresu i służby mundurowej, do akcji powinni tutaj wejść szpece od (l)WP - mi wiedzy nie styka, żeby cały okres PRL zreferować pod kątem materiału klamer pasów oficerskich. :-)
Wczesnopowojenne pasy oficerskie miały klamry mosiężne, jak i ten ma. Mosiężne klamry bez niklowania ostały się długo - do lat 80,90 ? Teraz obowiązują niklowane. Niklowane miało też MO.
Link to comment
Share on other sites

Uważam, że jest to pas będący na wyposażeniu MO (jeżeli skóra jest w kolorze czarnym) z konca lat 60 do pierwszych lat 80 poprzedniego wieku. Na początku klamra była przyszywana do pasa a już w latach 80 była nitowana lub przyszywana i nitowana. Pasy te otrzymywali funkcjonariusze od szeregowego do generała. Nowe pasy posiadały klamrę i guziec (chyba to to się tak nazywa) mosiężną niklowaną. Powłoka niklowana po kilku latach schodziła płatami i klamra robiła się w kolorze żółtym – kolor mosiądzu. Pas posiadał podszewkę przyszytą ze skóry w kolorze białym lub jasno-seledynowym. Panowała też w tych organach moda postarzania pasów poprzez zdzieranie niklu z klamry. Pasy te były produkowane przez jedną z wytwórni zlokalizowaną na terenie woj. łódzkiego.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information