Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bolas

Pożegnanie burzonych koszar 31pSK w Łodzi

Recommended Posts

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w najbliższą sobotę, 26 czerwca pod budynek dawnych koszar 31 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. W związku z planowanym wyburzeniem obiektu, który to proces de facto już się rozpoczął nasze stowarzyszenie przy wsparciu miłośników Łodzi chciałoby zorganizować coś na kształt symbolicznego pożegnania tego obiektu.

Według informacji do których udało się nam dotrzeć, pozwolenie na rozbiórkę wydano już w 2008 roku. Gdy sprawa nabrała rozgłosu w marcu 2010 roku pojawiły się próby zablokowania wyburzenia i próby wciągnięcia obiektu na listę chronionych zabytków Łodzi. Niestety zabiegi te okazały się bezskuteczne. Wojewódzkie i miejskie służby ochrony zabytków nie wykazały zainteresowania biernie decydując się nie przeszkadzanie inwestorowi. Dzięki temu inwestor w majestacie" prawa wyburzy te niepozorne z wyglądu, ale bogate historią łódzkie koszary i w ich miejscu wybuduje byle jaką współczesną architekturę nijak nie związaną z tym miejscem.

W związku z tym w sobotę pod koszary 31pSK w rejonie skrzyżowania ulic Legionów i Cmentarnej w Łodzi ponownie pojawią się odtworzone sylwetki żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Spróbujemy w miarę skromnych środków i możliwości zaprezentować umundurowanie i wyposażenie żołnierzy pułku z lat 1918-39. Prawdopodobnie uda się również zaprezentować nieco dokumentów, zdjeć i pamiątek związanych z pułkiem. Rozmowy, ulotki, plakaty ... zdjecia. Wszystko co można zrobić w spokojny, nikogo nie atakujący sposób aby delikatnie zwrócić uwagę Łodzian na smutny los tego historycznego obiektu.

Wstępnie wsparcie zadeklarowały Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Stowarzyszenie Łódź Eksploracja". Prawdopodobnie uda się namówić autora znanej publikacji o Garnizonie Łódzkim do wygłoszenia mini wykładu o historii 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

Sprawą spróbujemy zainteresować również łódzkie media. Temat jest z naszej strony jak najbardziej otwarty, zapraszamy do współpracy, dzielenia się pomysłami wszystkie osoby, dla których ważne i bliskie są losu i historia 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

Program wystawy podamy jutro, jeszcze nie jest gotowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że skromna wystawa będzie czynna w godzinach 11-16.

Szczegóły na bieżąco:
http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/pozegnanie-burzonego-budynku-koszar-31psk,2570.html#36118

Lokalizacja:
http://www.zumi.pl/trasa.html?xs=19.443338&ys=51.775084&xk=19.4414&yk=51.77444&v=true&utf=1

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information