Jump to content

Walki w Brzuchowicach koło Lwowa 1939


rasapsa

Recommended Posts

Poszukuję wszelkich informacji o walkach we wrześniu 1939 w Brzuchowicach koło Lwowa, które umożlią mi odnalezienie mogiły mojego dziadka , który walczył tam z 11 pp i zginął prawdopodobnie 19 września.
Link to comment
Share on other sites

Ale 11 pp nie walczył pod Lwowem, tylko 19 września walczył na Roztoczu w składzie GO Śląsk i była to I Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim. Informacji o walkach 11 pp szukaj w monografiach Armii Kraków" oraz w książkach Jana Przemszy-Zielińskiego.
Link to comment
Share on other sites

Może dziadek nie służył w 11 pp tylko w którymś z pułków 11 Karpackiej DP? Patrz: Dalecki 'Armia Karpaty" 1939', Prugar-Ketling Aby dochować wierności", w pewnym stopniu również Buczkowski Smutny wrzesień" oraz Lwów 1939" Włodarczyka.

Pozdr.,
MJU
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za informacje.
Dziadek na pewno służył w 11 pp, w 1 kompanii karabinów maszynowych, która wyszła z Tarnowskich Gór do Strzemieszyc, potem Kraków i Żółkiew. Mam zeznanie świadka na piśmie, który służył razem z nim i był świadkiem jego śmierci pod Brzuchowicami. Dokładnie pamiętał datę 19 września , bo to data jego urodzin. Jednak , jak twierdził, Niemcy ich potem zabrali a rannych i zabitych zostawiono i nie wie gdzie są ich mogiły. Wcześniej byli w Żółkwi i stamtąd dostali rozkaz wyjścia do Brzuchowic. Tam , jak pisze, zmieniono im broń i wyszli na front w celu wsparcia piechoty. Jednak przy szosie dostali się pod straszny ostrzał niemiecki.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information