Jump to content

Polacy uciekli z Katynia, ukrywali to przez lata


Recommended Posts

Co najmniej pięciu polskich jeńców mogło uciec przed kulami NKWD w Katyniu - pisze tygodnik Angora" powołując się na mało znane dokumenty sowieckie. - Wszyscy przez kolejne lata skrzętnie skrywali tę tajemnicę.
Tygodnik podaje przykład podchorążego Stefana Czarneckiego. Znalazł się w transporcie jeńców wywiezionych z Kozielska w kwietniu 1940 roku. Wraz z innymi, polskimi oficerami trafił do Lasu Katyńskiego. Wtedy Polacy zorientowali się po co naprawdę ich tam przywieziono. Padło hasło do ucieczki, doszło do zamieszania wśród strażników. Kilkunastu Polaków zginęło od kul karabinowych. Czarnecki potknął się i upadł. Przed kulami zasłoniły go nierówności gruntu. Potem wspiął się na drzewo. Zasłonięty przez konary i liście, poczekał do zmroku. Pod osłoną nocy zszedł z drzewa i wydostał się z lasu. Po wielu dniach wędrówek udało mu się dostać do Grodna, a stamtąd do Warszawy.

Swoją historię podchorąży Czarnecki opowiedział w połowie lat 50. byłemu szefowi harcerskiej organizacji konspiracyjnej. Rzeczywiście, jak wykazały późniejsze badania historyków, do sowieckiej niewoli w 1939 roku trafiło sześciu oficerów o nazwisku Czarnecki. Dwóm udało się przeżyć w Kozielsku, trzech zginęło w Katyniu. Opisywany porucznik Czarnecki wyjechał z obozu Kozielskiego na rozstrzelanie, ale jego zwłok nie znaleziono kilka lat później podczas prac Międzynarodowej Komisji Czerwonego Krzyża. Wszystko wskazuje na to, że jego relacja jest prawdziwa.
Link to comment
Share on other sites

Witajcie.
Kiedyś spotkałem się z człowiekiem kóry opowiadał mi o swoim dziadku o nazwisku czarnecki któremu udało się uciec ze stacji kolejowej na którą byli przywożeni polscy oficerowie..
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information