Jump to content

Médaille Inter-Alliée de la Victoire - co na rewersie?


Recommended Posts

Na temat tego oznaczenia nie znalazłem żadnego opracowania w języku polskim. Wiem tylko, że wersje dla poszczególnych krajów różniły się rewersem - co było na rewersie wersji polskiej?
Czy ktoś potrafi powiedzieć kto i za co nadawał je Polakom?

Link to comment
Share on other sites

I wersja trzecia: Bez orła ale z Inicjałami RP.
Bite były w słowackiej mennicy w Kremnicy (punca na medalu MK), ilość egzemplarzy nieznana, wersja polska odznaczenia jest niezmiernie rzadka.
Francuski Medal Zwycięstwa, nadawany był osobom (także cywilom), które walczyły - brały udział w walkach 1914-1918 przez przynajmniej trzy miesiące. Polakom nadawała je po wojnie specjalna między-aliancka komisja odznaczeniowa obradująca w Warszawie. Pomysłodawcą odznaczenia był marszałek Foch.
Wiele z tych odznaczeń widać na zdjęciach 14 pułku ułanów, oraz 1 pułku Krechowieckiego i czasem 9 pułku ułanów Małopolskich.
Ponieważ odznaczenia te otrzymali tylko ułani późniejszego 14 pułku, oznaczać to będzie, że ten czy inny oficer 1 pu lub 9 pułku miał rodowód jazłowiecki.
Nie można wykluczyć też dekorowania tym medalem także innych żołnierzy polskich ale nie jest mi taki fakt znany.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź.
Nie do końca jednak zgadza mi się teza o nadawaniu ich żołnierzom walczącym pod dowództwem francuskim. Takie odznaczenie nosił mój pradziadek który był piechurem w II Brygadzie Legionów, a następnie w II Korpusie Polskim gen. Hallera. Po bitwie pod Kaniowem został schwytany przez bolszewików podczas próby dotarcia do Murmańska (nie dotarł więc z Hallerem do Francji). Z niewoli uciekł rok później i walczył w kompanii etapowej przy dowództwie 2DPLeg. na froncie litewsko-białoruskim (chyba że tym oddziałem dowodził jakiś Francuz).

Link to comment
Share on other sites

No ewidentnie nie jest to wersja polska, ale na zbliżeniu zdjęcia munduru hallerczyka które wstawiał kolega grba" widać, że medal jest w wersji francuskiej wiec wyjątki widać się zdarzały.
Ciekawe czy w kolekcji akt CAW dotyczących tego odznaczenia jest informacja o wzorze nadawanego medalu? Czy można zapytać o to mailowo czy trzeba się tam pofatygować osobiście?
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że takiej informacji w aktach Twojego pradziadka raczej nie ma. Natomiast może być informacja za co medal ten otrzymał. Przygotuj sobie dane pradziadka, rok urodzenia, imię nazwisko i zadzwoń do CAW i tam od razu podadzą Ci czy mają akta dotyczące takiej osoby. Potem piszesz wniosek o dostęp do zasobu i możesz jechać samodzielnie odczytać dokumenty lub prosić o sporządzenie za niewielką opłatą ich kopii.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information