Skocz do zawartości

guzik


kopacz10

Rekomendowane odpowiedzi

Korona rangowa nad tarczą z orłem wygląda na koronę Landgrafa. Dodatkowo z labrami, czyli symbol rodowy, a nie miejski, czy Landu.
Jeżeli napisane jest z tyłu ORANJE", to może mieć to związek z księstwem Oranje-Nassau.
Orzeł cesarski i związek ze słowem oranje" kojarzy mi się tylko z okresem 1800 - 1802, kiedy takie połączenie było możliwe. Oraz 1815 rok i Korpus księcia orańskiego Wilhelma. W kampanii belgijskiej z tego roku prawdopodobnie właśnie z posiadaczami tych guzików walczyli polscy Szwoleżerowie Gwardii (Frasnes).

Cyt.
15 czerwca 1815 r. około godziny 2.30 armia Napoleona przekroczyła granicę belgijską z zamiarem uderzenia na rozciągnięte wzdłuż granicy armii angielskiej (książę Wellington) i pruskiej (feldmarszałek Blücher). Na jej czele posuwały się oddziały kawalerii, a wśród nich 2 Pułk Lansjerów Gwardii jako część brygady jazdy gwardii Chrlesa Lefebvre-Desnouttessa przydzielonej do oddziałów marszałka Michela Neya. Posuwając się w kierunku Brukseli, wieczorem zbliżył się do miejscowości Frasnes zajętej przez II batalion II Pułku Nassau, wchodzący w skład armii księcia Wellingtona (I Korpus księcia Orańskiego Wilhelma). Ostrzał zatrzymał główne siły pułku, który czekał na wsparcie piechoty. Jedynie polski 1 szwadron ominął miejscowość od wschodu podchodząc w pod Quatre Bras nie napotkawszy oporu. Po zapadnięciu zmroku, nie otrzymawszy wsparcia musiał się jednak wycofać do Frasnes oczyszczonego z żołnierzy nieprzyjaciela.

Proponuje poszukiwania w tym kierunku:)
Zdrów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak głęboko nie sięgał jak Czołg, może coś austriackiego, może niemieckiego... Orange na wielu guzikach jako chyba oznaczenia pozłoty można spotkać... Po wykonaniu Austria I wś i międzywojnie... ale równie dobrze może być niemiecki...
Gdyż http://pl.wikipedia.org/wiki/Donauw%C3%B6rth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie