Jump to content

Masowy grób Wikingów na Wyspach. Ofiarom odcięto głowy


Recommended Posts

W Anglii odkryto masowy grób Wikingów sprzed około tysiąca lat. Według archeologów, spoczywający w nim ludzie stracili życie w publicznej egzekucji.

Grób odkryto podczas prac budowlanych w hrabstwie Dorset. Znaleziono w nim przeszło 50 szkieletów pozbawionych czaszek. To jedna z największych tego typu mogił na Wyspach.

Dr Jane Evans i Carolyn Chenery z laboratorium NERC Isotope Geosciences w Nottingham ustalili, że mężczyzn pochowano między rokiem 930 a 1030. Dzięki analizie uzębienia 10 z nich naukowcy orzekli, że przyjezdni dorastali w krajach z zimniejszym klimatem niż brytyjski. Badania wykazały, że przybyli z różnych krajów skandynawskich.

Naukowcy, którzy poddali zęby ofiar badaniu izotopowemu, powiedzieli BBC, że na skandynawskie pochodzenie może wskazywać również wysokobiałkowa dieta.

Tak dokładana analiza laboratoryjna była potrzebna ponieważ wśród szczątków nie znaleziono żadnych fragmentów ubrań czy elementów broni, które ułatwiłyby ich identyfikację.

Zdaniem archeologów, tuż przed egzekucją Wikingowie zostali rozebrani do naga, a następnie publicznie ścięci przez miejscowych.

We wczesnym średniowieczu Wikingowie często napadali na Anglię, a w 1016 roku podbili jej terytorium.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7655422,Masowy_grob_Wikingow_na_Wyspach__Ofiarom_odcieto_glowy.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information