Jump to content

Teatr Ósmego Dnia o rekonstruktorach


Recommended Posts

W najbliższych dniach w Warszawie odbędzie się Festiwal z okazji 45-lecia istnienia Teatru Ósmego Dnia. Można zobaczyć kilka przedstawień m.in. najnowszy spektakl Ósemek" pt. Paranoicy i Pszczelarze, który dotyka m.in. środowiska rekonstruktorów, kolekcjonerów i osób zajmujących się tzw. polityką historyczną.

Polecam to przedstawienie (bo je widziałem) szczególnie tym rekonstruktorom (np. z forum Odkrywcy), którzy uważają że już mają monopol na prawdę we wszystkich sprawach, a na żabkach do bagnetów, pokrowcach do łopatek i troczeniu manierek niemieckich zjedli zęby. Warto spojrzeć na siebie z drugiej strony - przydaje się czasem. ;-)

Info o festiwalu: www.osmego.art.pl lub http://www.radiomerkury.pl/index.php?art=40579

Fragment recenzji z Dziennika: Odczytywane z kartek przez aktorów ich surowe, nieobrobione literacko CV tworzą alternatywną polską historię: bez szarż, szabel, strajków i ofiar, wiary w boską opiekę. Okazuje się, że obok nas żyli i żyją jacyś ludzie, którzy chcieli być uczciwi i im się udało, pragną być szczęśliwi i są, stracili wiarę, ale znajdują miłość. Polska ulepiona z ich autentycznych głosów i skromnych dokonań wydaje się nagle innym, normalnym krajem, kompletnie różnym od tego, którego obraz mamy w łowach, jaki sprzedają nam politycy różnych opcji. Wokół tych prawdziwych historii kłębią się polskie absurdy. Ósemki parodiują debaty polityczne, cyrki z ekshumacjami i rekonstrukcjami politycznymi, tańczą absurdalną czaczę w politycznym tingel-tangu, zaglądają na Allegro i sprawdzają, co kupują pasjonaci historii: wehrmachtowski pojemnik na prezerwatywy i tarczę średniowiecznego woja. Na jaką cholerę? Ktoś wszędzie wietrzy spiski, ktoś oddaje Polskę we władanie Chrystusa Króla. Czy jest jakieś lekarstwo na polską paranoję?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information