Skocz do zawartości

Hotchkiss wz.30 kal 13,2 mm


mat

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jakiego typu amunicje stosowano w karabinie przeciwlotniczym Hotchkiss wz.30. Wiem że kaliber 13,2 mm.Czy pociski zawierały jakiś ładunek ? jesli tak to jak się one dzieliły? nic nie mogę wyszukać w necie na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Hotchkiss wz.30 strzelał nabojem 13,2x99 (masa pocisku 52 g Vo 790 m/s). Za forum Druga wojna światowa, pozwolę sobie zacytować z postu Cienia: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=55&t=124296

- w Polsce produkowano tylko pocisk zwykły i ppanc. oba z rdzeniem stalowym (tylko w pepancu był on hartowany)
- używano też oryginalnej amunicji francuskiej z szerszą gamą pocisków: zwykłym, zwykłym-smugowym, przeciwpancernym, przeciwpancerno-smugowym, zapalającym, dymnym (to zapewne też smugowy) oraz amunicję ćwiczebną i szkolną.
- oprócz amunicji francuskiej stosowano amunicję angielską z pociskami: zwykłym, przeciwpancernym, przeciwpancerno-smugowym i smugowym. Zapewne jakąś eksportową, bo Brytyjczycy sami chyba nigdzie nie używali tego kalibru (we flocie i lotnictwie było 12,7x81, w wojskach pancernych to samo oraz czeski 15x114...).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie