Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mat

Hotchkiss wz.30 kal 13,2 mm

Recommended Posts

Mam pytanie jakiego typu amunicje stosowano w karabinie przeciwlotniczym Hotchkiss wz.30. Wiem że kaliber 13,2 mm.Czy pociski zawierały jakiś ładunek ? jesli tak to jak się one dzieliły? nic nie mogę wyszukać w necie na ten temat.

Hej

Hotchkiss wz.30 strzelał nabojem 13,2x99 (masa pocisku 52 g Vo 790 m/s). Za forum Druga wojna światowa, pozwolę sobie zacytować z postu Cienia: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=55&t=124296

- w Polsce produkowano tylko pocisk zwykły i ppanc. oba z rdzeniem stalowym (tylko w pepancu był on hartowany)
- używano też oryginalnej amunicji francuskiej z szerszą gamą pocisków: zwykłym, zwykłym-smugowym, przeciwpancernym, przeciwpancerno-smugowym, zapalającym, dymnym (to zapewne też smugowy) oraz amunicję ćwiczebną i szkolną.
- oprócz amunicji francuskiej stosowano amunicję angielską z pociskami: zwykłym, przeciwpancernym, przeciwpancerno-smugowym i smugowym. Zapewne jakąś eksportową, bo Brytyjczycy sami chyba nigdzie nie używali tego kalibru (we flocie i lotnictwie było 12,7x81, w wojskach pancernych to samo oraz czeski 15x114...).

Witam, dodam tylko, że w Polsce była też produkowana ammo 13,2 p.panc-smugowy (niebieski czubek pocisku), obok p.panc (czerwony) i zwykły (czarny). Pozdr.

• Create New...

Important Information