Jump to content

Błękitna Armia w Chełmnie


Recommended Posts

Na inscenizację upamiętniającą wkroczenie generała Józefa Hallera do Chełmna zapraszamy już 24 kwietnia 2010 roku. O godzinie 15.00 przy dworcu PKS rozpocznie się spektakl złożony z dwóch części- wejścia wojsk do miasta, przejście na rynek i msza święta oraz w drugiej części- ukazanie życia obozowego żołnierzy. Druga część odbędzie się na terenie Osady Średniowiecznej przy ulicy Kościelnej 7.
W inscenizacji weźmie udział 70 żołnierzy Błękitnej Armii.

von mjut Stowarzyszenie Twierdza Chełmno

Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Chełmno
Chełmińskie Bractwo Kurkowe

Współorganizator:
Stowarzyszenie Twierdza Chełmno
Zastęp Rycerski z Chełmna
Chorus Culmensis
Chełmiński Dom Kultury
JKS Szwadron Elterm
Stowarzyszenie Ludzie Ludziom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

22 stycznia 1920 roku do Chełmna wkroczyły pierwsze polskie wojska pod dowództwem pułkownika Januszajtisa. Wraz z nimi do miasta przybywa generał Józef Haller z wysokimi oficerami sztabu. Tego dnia Chełmno po wielu latach niemieckiej bytności powróciło na łono Polski.
24 kwietnia 2010 roku miała miejsce inscenizacja upamiętniająca to jakże ważne wydarzenie.
70-ciu żołnierzy błękitnej armii, cywile stylizowani na lata dwudzieste zeszłego wieku oraz oficjele stanowili trzon przedstawienia, które miało miejsce w starej części miasta.

Link to comment
Share on other sites

W sobotę rankiem po umundurowaniu żołnierzy i oficerów, 9-cio osobowe grupy hallerczyków podjęły trudne i niebezpieczne wyprawy do miast naszego regionu- Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Świecia i Unisławia aby zapraszać na popołudnie do Chełmna. Wizyty w owych miastach przebiegły sprawnie i bez większych przeszkód, wielu mieszkańców zapewniało nas, że zjawią się punktualnie w mieście górującym nad Wisłą.

Link to comment
Share on other sites

O godzinie 15.00 na dworcu PKS rozpoczęła się inscenizacja wkroczenia wojsk do miasta. Po długim wyczekiwaniu chełmnian na dworcu zjawił się generał Józef Haller von Hallenburg. Powitał mieszkańców miasta, oficjeli, powitał swoich żołnierzy. Następnie wsiadł do bryczki i pojechał do Bramki gdzie Dzieci powitały go wierszami i kwiatami, społeczność zaś chlebem i solą. Cały czas za swoim generałem podążały piechota i kawaleria. Następnie wojska przeszły na rynek, gdzie odprawiona została msza polowa. W tym czasie nad Grobem Nieznanego Żołnierza ustawiona została warta honorowa.

Link to comment
Share on other sites

Po mszy polowej nastąpiła defilada wojsk przed generałem Józefem Hallerem i oficjelami oraz przejście na teren Osady Średniowiecznej, gdzie po krótkiej przerwie widzowie mogli zobaczyć cały proces szkolenia błękitnej armii. I tak- można było obejrzeć szkolenie strzeleckie, szkolenie artyleryjskie, pancerne i musztry. Cywile badani przez komisję wojskową wcielani byli do wojska, fasowali na oczach widzów mundury.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information