Jump to content

Reduta Wolności - Stare Wierchy 45


Recommended Posts

Dnia 6 lutego 2010 r. na polanie Stare Wierchy odbyła się inscenizacja przedstawiająca epizody z dziejów partyzanckiego schroniska.

Impreza składała się z dwóch inscenizacji wprowadzających i rekonstrukcji głównej.

Scenka pierwsza przedstawia zawiązanie konspiracji placówek ZWZ Niedźwiedź ,które odbywało się w schronisku na Starych Wierchach w 1940 r.
Druga scenka to przysięga trójek Konfederacji Tatrzańskiej kierowanej przez Augustyna Suskiego , które miało miejsce na terenie owego schroniska w 1941 r.
Trzecią część stanowić będzie odwetowy atak niemiecki na schronisko i polska obrona w wykonaniu OP „SETKA” z 12 pp AK w styczniu’45 r.
Na zakończenie przewidziany jest Apel Poległych 1939-49 przy werblach orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Pomysłodawcą tejże imprezy i zarazem jej głównym koordynatorem jest kierownik schroniska na Starych Wierchach - Wojciech Stachoń.

W inscenizacji udział wzieli:
1. GRH 17 Infanterie Division" Nowy Targ
2. GRH Błyskawica"
3. SRH Wrzesień 39"
4. GRH BON Żywiec"
5. KRH Tomaszów 39"
6. GRH San"

Jeżeli zapomniałem o jakiejś grupie to wybaczcie.

Filmy:

http://www.youtube.com/watch?v=cLFCHE44hW8

http://video.aol.co.uk/video-detail/stare-wierchy-rekonstrukcja-historyczna-reduta-wolnoci-06022010/3373004520

Zdjęcia:

http://z-ne.pl/s,docid,40907,na_starych_wierchach_znowu_wojna!_%5Bzdjecia!%5D.html

http://www.klubpodroznikow.com/component/content/article/55-spotkania-zloty/484-rekonstrukcja-na-starych-wierchach-

http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/9576/Strzelanina_Niemcow_z_partyzantami_Rekonstrukcja_historyczna_na_Starych_Wierchach_zdjecia.html

http://www.goral.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=216:zbrojne-starcie-na-starych-wierchach&catid=35:aktualnoci

Pozdrawiam Ostwid

Link to comment
Share on other sites

Witam
W imieniu GRH SAN" dziękuję za zaproszenie i możliwość wystąpienia na pierwszej rekonstrukcji na takiej wysokości. Choć podejście dało nie jednemu się odczuć ale inscenizacja, widoki i przede wszystkim atmosfera wszystko wynagrodziło. Krzysztof było jak zawsze super jeszcze raz gratuluje na nas zawsze możesz liczyć. Do zobaczenia 20 lutego. Pozdrowienia dla wszystkich którzy brali udział w inscenizacji.
Pozdrawiam
Łukasz Solon
Link to comment
Share on other sites

Witam i w imieniu obu sekcji ( polskiej i niemieckiej) GRH BON Żywiec dziekuje wszystkim , zarówno organizatorom jak i uczestnikom za wspolna zabawe, a w szczegolnosci Krzyskowi i jego ekipie za organizacje calego przedsiewziecia, impreza rewelacyjna, dopisali zarowno uczestnicy jak i widzowie, takze bron i pirotechnika, oraz co najwazniejsze - pogoda, ktora wysoko w gorach potrafi płatac figle ..... jestem pewien, ze to nie jest ostatnia potyczka jaka stoczylismy na tych wysokościach ;-)))
Sławek Zawada
Link to comment
Share on other sites

W imieniu SRH Wrzesień 39 pragnę złożyć serdeczne podziękowania na ręce Organizatorów za zaproszenie oraz za tę wspaniałą imprezę. Pod każdym względem było rewelacyjnie. Doskonałe zakwaterowanie, wyżywienie oraz broń której było więcej niż rekonstruktorów nie dały się nie zauważyć.

Wspaniałe widoki, rewelacyjna atmosfera, przygoda pełną parą.

Pozdrawiam Organizatorów i wszystkich uczestników!

Pozdrawiam
Gohan
28.I.R.
SN SRH Wrzesień 39
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ktoś poczuł się urażony określeniem: ekoko" lub iedzielny żołnierz" to szczerze przepraszam !!!. Nie pisałem tego bynajmniej w znaczeniu negatywnym dla imprezy. A jako jej pozytywy pierwszorzędne wymienić mogę:

* Bardzo miłą oraz przyjazną atmosferę wśród rekonstruktorów,

* Możliwość zdobycia góry Stare Wierchy w umundurowaniu oraz oporządzeniu z epoki,

* Pod względem broni wyśmienicie: zapewniona różnorodna oraz olbrzymia ilość broni strzelającej,

* Logistycznie również (wyżywienie w postaci olbrzymiego talerza bigosu oraz możliwości smażenia kiełbasek nad ogniskiem)

* Wyśmienita i niezapomniana jazda samochodami terenowymi,

I wyrażam olbrzymi szacunek oraz uszanowanie dla organizatorów imprezy, za stworzenie tej unikalnej atmosfery na wysokości prawie 1,000 m. n.p.m.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information