Jump to content

Wyposażenie zwiadowców konnych


Recommended Posts

Witam.
Moje szczupłe informację nie pozwalają mi na stwierdzenia jakie wyposażenie i uzbrojenie było na stanie zwiadowców z plutonów konnych kompanii zwiadowców w pułkach piechoty. Np. czy posiadali oni szable. Co do wyposażenia strzeleckiego sytuacja wydaje się być jasna i odpowiedź daje następująca strona:
http://wp39.struktury.net/pp-kz-pluton-konny.html
Wydaje mi się również że byli oni wyposażeni w hełmu wz.31
Jeśli ktoś z szacownego grona jest w stanie udzielić mi odpowiedzi, lub wskazać źródła będę zobowiązany.
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Trochę informacji na temat plutonu konnych zwiadowców pułków piechoty II RP.znajdziesz w Nowym Przeglądzie Kawaleryjskim nr.23 oraz w książce pt. Wrzesień zwiadowców 58 Pułku Piechoty Wlkp." autor Stanisław Jakiel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
z tymi hełmami to nie jetes taka oczywista sprawa nie potwierdzają tego jednoznacznie zdjęcia ani rozkazy a bardzo często hełmy były przekazywane do plutonów linowych kosztem plut i komp specjalnych.
co do uzbrojenia to mówimy tutaj kbk wz.29 lub 98, standardowe oporządzenie jezdnych dla plutonów konnych, codo szabel wiadomo, że były na wyposażeniu jakie? to juz zależy od pułku.

Tyle na ta chwilę.

Schrek
Link to comment
Share on other sites

Co do rozbieżności we wzorach wyposażenia to przypuszczam że sytuacja wygląda podobnie jak w wypadku artylerii konnej. Wydaje mi się że musieli nosić bryczesy i buty kawaleryjskie z ostrogami z racji rodzaju formacji, ale nie jest dla mnie jasne cz np. nosili również szelki kawaleryjskie, oraz czy dajmy na to rkm również był w wersji dla kawalerii. Dzięki Schrek za wyjaśnienie sprawy z szablą. Jeśli ktoś posiada jakieś zdjęcia będę wdzięczny.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information