Jump to content

Ojciec królowej był esesmanem


Recommended Posts

Holandia jest poruszona nowymi fakty dotyczącymi rodziny królewskiej. Z odtajnionych dokumentów wynika, że rząd tego kraju już podczas II wojny światowej wiedział, iż książę Bernhard, ojciec obecnej królowej Beatrix, był członkiem SS.

Holandia O tym, że książę, z pochodzenia Niemiec, był w latach 30. ubiegłego wieku członkiem SS informowały w 1941 roku gazety amerykańskie. Wówczas rząd w Hadze nie skomentował tych doniesień. Dlatego nie było jasne, czy wiedział o przeszłości zięcia ówczesnej królowej Wilhelminy.

Teraz wiadomo, że Haga milczała, bo była świadoma przynależności księcia do paramilitarnej niemieckiej formacji nazistowskiej. Wciąż nie jest jasne, czy wiedziała o tym wtedy także królowa Wilhelmina i jej córka, księżniczka Juliana. Oficjalnie uznaje się, że prawdę poznały dopiero po wojnie.


Książę Bernhard (właściewie Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karel Godfried Pieter of Lippe-Biesterfeld) był bohaterem wielu skandali gospodarczych, obyczajowych i politycznych, których szczegóły są teraz ujawniane. Dokumenty odtajniono dziś, ponieważ w grudniu minęło pięć lat od śmierci księcia.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7487985,Ojciec_krolowej_byl_esesmanem.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information