Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

315-PK

Groby polskich lotników - Wrzesień 39.

Recommended Posts

Pewnie wielu forumowiczów ogląda czy też może uczestniczy w wyprawach pana A. Sikorskiego, autora programu TV Było nie minęło".
Tak się złożyło, że przed wyemitowaniem audycji o grobie Kpt.pil. T. Sędzielowskiego przejeżdżałem obok tego cmentarza i moją uwagę zwrócił krzyż na mogile usytuowanej blisko cmentarnego parkanu.
Oto on w całej okazałości.Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:19 04-01-2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda, że zdjęcia wchodzą takie małe ale trudno. Oto płyta główna.Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:15 04-01-2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tu zdjęcie w stylizowanej oprawie.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:16 04-01-2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

I z widocznymi śladami po przestrzelinach.
Dla niezorientowanych dodam, że jest to część konstrukcyjna płata - dźwigar - P-11c na której zginął kpt. Sędzielowski.Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:17 04-01-2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po upływie miesiąca, dwóch jadąc powtórnie przez tamte okolice zamarłem nie widząc znajomego krzyża. Pierwsza myśl to, że został skradziony jako, że w międzyczasie był emitowany program o tym miejscu. Po wejściu i przeczytaniu tabliczki uspokoiłem się choć dopiero następny program z cyklu Było nie minęło" całkowicie rozwiał moje obawy. Krzyż został zabrany do renowacji.
Jako autor tematu o tym krzyżu na jednym z bratnich for dostaję dużo listów z sugestią aby zaapelować do osób dokonujących tej renowacji, że miejsce tego unikatu powinno być w Muzeum Lotnictwa a na miejscu pochówku postawić ładny stylizowany pomniczek.
Pomysł ten podyktowany jest obawą, że może on długo nie postać po tej publicznej nobilitacji. Albo zainteresują się nim złomiarze albo kolekcjonerzy".
W związku z powyższym mam prośbę aby wszyscy którym zależy na zachowaniu tego cennego przedmiotu pisali na znany wszystkim adres podawany zawsze po emisji programu Było nie minęło" lub poprzez stronę internetową TVP Info.
Pozdrawiam
Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:18 04-01-2010

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozwolilem sobie poedytowac watek - mam nadzieje, ze wszystko ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki voytas.
Co ja się nakombinowałem przy ich wielkości. Dziwne, że zmniejszone do 800x600 pikseli nie chciały wejść )-:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po konserwacji krzyż może trafić do muzeum, ale w miejscu oryginału powinna stanąć wierna kopia. Trzeba uszanować okolicznych mieszkańców, którzy ten pomnik zrobili i o niego dbają.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam, krzyż raczej powinien pozostać na cmentarzu, aktualnie jest remontowany dzięki zaangażowaniu p A.Sikorskiego i ekipy Było nie minęło, remont finansowo wspomagają władze lokalne. Słyszałem też, że krzyż z cmentarza ten ze zdjęć ma być postawiony w miejscu katastrofy samolotu, a na cmentarzu ma powstać nowy pomnik, wspólny dla pilota i dla leżącego obok sapera poległego w 1945 r. A teraz mam prośbę : czy ktoś wie jak zdobyć odcinek Było nie minęło o kpt.Sędzielowskim ale ten poprzedni? nie wiem kiedy kręcony ale w ostatnim który pokazywał demontaż krzyża pojawiły się wypowiedzi mieszkańców wsi Zamość podpisane 2003 rok, więc może wtedy emitowany był?
Zależy mi bardzo bowiem tak się składa że pracuję w gimnazjum w tej wsi, nad którą zginął kpt.Sędzielowski, z okien szkoły widać miejsce w którym upadł samolot, brat dziadka jednego z moich uczniów był jednym z pierwszych ludzi przy rozbitym samolocie i on identyfikował lotnika na podstawie dokumentów i z sołtysem wsi spisywał protokół, prawdopodobnie on również był pomysłodawcą wykonania krzyża z elementu samolotu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z przyjemnością donoszę, że w dniu 19 września 2010 r. odsłonięto podczas uroczystej mszy nowy pomnik na grobie kpt. Sędzielowskiego i pochowanego tu również nieznanego sapera LWP. Gimnazjum w Wólce Zamojskiej zostało nadane imię kpt. Sędzielowskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information