Jump to content

Dylemat- czyścić czy nie ? ( Bagnety)


tedyt

Recommended Posts

Witam- Jak w temacie- mam niewielką kolekcję(ok 20)bagnetów od lat 184?- do 194?. Stan bardzo dobry, ale np. bagnet jatagan z I WŚ jest w lepszym stanie niż np. liść 1905, który ma niewielkie wżery. Oksyda na pochwie bagnetu I- wojennego jest super, na II-woj. resztka. Co radzicie- czyścić- tak jak to robił żołnierz, oksydować, czy zostawić w stanie wyjściowym?
Link to comment
Share on other sites

Witam :) Nie chodzi mi konkretne egzemplarze, tylko o zasadę- czyścić czy nie? Chodzi mi o to , że żołnierz w czasie działań wojennych dbał o bagnet- tak ?!. Nie był zardzewiały, był ostrzony do cholery- bagnet to broń a nie fant na ścianę.
A tu często czytam- nie czyść bo go zniszczysz! Powtarzam jeszcze raz- chodzi mi o bagnety w stanie dobrym lub bardzo dobrym, a nie o ziemniaki w agonalnym stanie. Ale np. bagnet typu liść jest ok, a pochwa ma zero oksydy- to będzie zbrodnią doczyścić i pooksydować pochwę? Przecież oksyda w czasie wojny była porządana! To jak to w końcu jest ?. Np. Znalazłem karabin zapieprzony piachem i szlamem to mam tak zostawić?No chyba nie- prawda?
BTW, jestem staruchem ponad 50-cio letnim i mam w swoich zbiorach np. części umundurowania- miałem je zostawić w stanie wykopkowym- brudne? Moim zdanie broń to broń, i zawsze o nią trzeba było dbać- starą czy nową.
Proszę o wypowiedzi- pozdrawiam- Tadeusz.
Link to comment
Share on other sites

Myli Pan niektóre pojęcia i wychodzi tutaj pewien brak wiedzy. Oczywiście wskazane jest wyczyścić i zakonserwować bagnet, ale to zależy od jego stanu i do stanu sie wybiera najlepszy sposób czyszczenia, np. na lekki nalot rdzawy wystarcz wełna stalowa a np. na zardzewiałą pochwę trzeba użyć elektorolizy. Błędem jest polerowanie, zdzieranie papierem ściernym wżerków, tak samo nie odpowiednia technika czyszczenia może pogorszyć stan bagnetu. Co do ostrzenia, istnieje takie pojęcie jak szlif bojowy, bagnety nie było ostrzone aby robiły większe rany i ciężkie do zagojenia, dlatego są ępawe".
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information