Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lookas

Demobil dla kawalerii 1919-1920

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!!

Przy chwili czasu zabrałem sie z temat róznorodnych rzędów i uprzęzy uzywanych w tym okresie w WP. Do pełni szczęscia brakuje mi informacji kwatermistrzowskich. Może ktos orientuje się, gdzie można zdobyć choćby ogólne wykazy zakupionego sprzetu?? A może istnieją jakieś rejestry gdzie jaki sprzęt trafił?? Co nieco wyłapuję na podstawie wspomnień i opisów...ale to bardzo niedoskonałe źródło i przydałoby się cos bardziej ścisłego.

Pozdrawiam!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odnośnie lat 1919-1920 to szczerze mówiąc nie wiem, gdzie szukać konkretnych danych, natomiast pośrednio można wnioskować na podstawie info z początku lat 20-stych.
Vide CAW:
- Departament Kawalerii, sygn. I.300.30.238, m.in. Wykazy siodeł w pułkach 1922 r.; Pismo Szefa Wydziału Wojsk Taborowych do Dep.Kaw. MSWojsk. z 22 XII 1922 r. Wymiana oraz podniesienie stanu rzędów końskich w pułkach Jazdy.
- Generalny Inspektorat Kawalerii, sygn. I.300.31.3, Przeglądy pułków kawalerii 1922 r.;
- Generalny Inspektorat Kawalerii, sygn. I.300.31.8, Przeglądy pułków kawalerii 1923 r.;

Odnośnie 9 psk wyglądało to mniej więcej następująco (pominąłem przypisy):

W styczniu 1922 roku 9.psk dysponował zaledwie 5 kompletnymi siodłami austriackimi typu artyleryjskiego, posiadał również 24 siodła niekompletne (13 austriackich artyleryjskich, 2 kanadyjskie, 8 francuskich i 1 rosyjskie) oraz dodatkowo 2 popręgi, 14 strzemion i 9 wędzideł. Wydaje się jednak, że sytuacja nie była aż tak tragiczna, a podane ilości odnoszą się jedynie do ilości siodeł będących w dyspozycji dowództwa i Kadry pułku we Włodawie, podczas gdy pozostałe pododdziały, z których powstał 9. psk stacjonowały jeszcze poza garnizonem macierzystym, do którego przybyły dopiero w kwietniu 1922 roku. Podczas inspekcji w dniu 7 września 1922 r. pułk wykazał na stanie 218 koni wierzchowych. Nie wiemy jednak dokładnie, iloma rzędami końskimi wówczas dysponował, w sprawozdaniu z inspekcji znalazło się jedynie stwierdzenie, iż Rząd koński niejednolity. Przeważnie siodła artyleryjskie austriackie. Na cały stan pułku tylko 187 munsztuków i to bez łańcuszków. Braki te należałoby jak najprędzej usunąć."
W grudniu 1922 r. władze wojskowe zarządziły wymianę rzędów wierzchowych w całej jeździe. 9. psk miały być wyekwipowany w rzędy wierzchowe niemieckie do stanu pokojowego – 263 komplety, które miał otrzymać z terenu DOK Nr I. Mimo tego braki w tym zakresie były nadal mocno odczuwalne. Gen. Rómmel po przeprowadzonej 8 czerwca 1923 r. inspekcji pułku stwierdził m.in.: Rząd koński niekompletny: brak siodeł i ogłowi, co uniemożliwiło pułkowi wyprowadzenie pełnych stanów – 1-szy szwadron wyprowadził zaledwie 50% stanu, gdyż nie posiada więcej siodeł, 3-ci szwadron tylko 40 koni, gdyż nie posiada więcej ogłowi. Brak również koców pod siodła, co zmusza do używania ludzkich koców. Również brak Owsiaków, troków, juków, munsztuków, szczotek i zgrzebeł." Jakiego typu były to rzędy, trudno powiedzieć. Jednak o ich różnorodności w pułku może świadczyć pośrednio używanie munsztuków i strzemion różnych typów, co sprawiało ujemne wrażenie". W związku z powyższym dowódca pułku zarządził ich ujednolicenie w pododdziałach. Jednak jeszcze w 1928 r. na różnorodność typów uprzęży używanych w pułku składały się m.in. juczki austriackie kawaleryjskie i artyleryjskie, juczki niemieckie, uzdy austriackie, austriackie z żółtymi sprzączkami, polskie oraz meksykańskie, strzemiona austriackie i niemieckie, napierśniki austriackie i niemieckie.
W 9. psk już po przybyciu pułku do Grajewa i Osowca (VI 1924 r.) najpowszechniej stosowanymi były rzędy wierzchowe typu niemieckiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
oooo....ooo to chodziło:)
Serdeczne dzieki!!

I ze jeszcze zapytam - owe dokumenty masz może u siebie, czy jedynie znasz sygnatury?? Proces myslowy" CAW-u jest dość długi, więc o ile jest szansa na pozyskanie z drugiej ręki.....mocno przyspieszyłoby to moje dłubanie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety dokumentów nie posiadam - mam tylko wypisy dot. 9 psk. Najwięcej info było jednak w Departament Kawalerii, sygn. I.300.30.238 - gdzie po prostu było pisemne sprawozdanie bodajże ze wszystkich pułków kawalerii z podaniem danych odnośnie posiadanych siodeł, uprzęży itp.

A sam proces decyzyjny CAW nie jest aż tak długi (pomijając oczywiście akta personalne). Wniosek - 3 dni na rozpatrzenie - i można korzystać. Warto jednak mieć podkładkę z jakieś instytucji, stowarzyszenia itp., bo indywidualnie faktycznie może być ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o podkładke nie trudno, wszak całość działań i tak idzie niejako a konto" 7 DAK-u:) Zabieramy sie zwolna za odtworzenie kompletnej trakcji dla armaty i jaszcza. materiałów juz mamy sporo, z austriackimi włącznie, troche detali w naturze też. Temat zatem tylko troche poszerzam dla jasności w temacie. No i lepszej orientacji w tamtejszych realiach.

Raz jeszcze dzieki za sygnatury:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
CAW, Generalny Inspektorat Kawalerii, sygn. I.300.31.3, są też dane dotyczące pozostałych elementów uzbrojenia. W przypadku 9 psk w dniu 7 września 1922 r. stan uzbrojenia przedstawiał się następująco:

ckm: niem. Maxi – 6 szt., fr. Hotchkiss – 2 szt.
rkm – 12 szt.
kbk: francuskie – 336 szt., angielskie – 198 szt., niemieckie – 196 szt.
pistolety: Steyer – 20 szt.
szable: niemieckie – 254 szt., polskie – 160 szt., francuskie – 57szt., austriackie – 10 szt., rosyjskie – 5 szt.
bagnety – 392 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach×

Powiadomienie o plikach cookie