Skocz do zawartości

szadółki


agata81

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
witam, potrzebuje troche informacji o Szadółkach (o wsi, nie wysypisku :) ) a mianowicie czy ktoś zna jakieś ciekawe miejsca do grzebania
lada moment wstawie tu swoją dość skromną kolekcje znalezionych przedmiotów (na polu garretem 250)
pozdrawiam
Napisano
Za Wikipedią:
Szadółki (kaszb. Szëdlëkòwò lub też Szëdôłkòwò, Szadółczi, niem. Schüddelkau)[1] – osada mieszkalno-rolnicza położona na Wysoczyźnie Gdańskiej, pomiędzy Jasieniem i Kowalami, przy drodze do Kolbud i Otomina (ul. Jabłoniowa), ok. 12 km od centrum miasta. Obecnie część dzielnicy Gdańsk Południe, do niedawna funkcjonowała jako wieś sołecka miasta Gdańska.
Najstarsze ślady bytności człowieka w tym rejonie zidentyfikowano w trakcie badań archeologicznych terenu pod osiedle w sąsiednim Rębowie. Zlokalizowano kilka czasowych siedlisk z okresu lateńskiego (V-I w. p.n.e.). Prawdopodobnie mieszkańcy obozowisk byli związani z kulturą pomorską, która pozostawiła w okolicy – zwłaszcza w Otominie – liczne dobrze rozpoznane archeologicznie ślady bytności. W IX w. powstało w pobliskim Otominie grodzisko stanowiące do końca X w. prawdopodobnie ośrodek lokalnej władzy. Temu anonimowemu pomorskiemu władcy podlegały zapewne tereny obecnych Szadółek. Od XI w. dominującą rolę obejmuje szybko rosnący Gdańsk i z nim dalej wiążą się dzieje wsi.

Pierwsza historyczna wzmianka o Szadółkach to nadanie już istniejącej wsi Schedirwicz gdańskiemu Szpitalowi św. Ducha przez wielkiego mistrza krzyżackiego Luthera von Braunschweig w 1333. Nazwa miejscowości pojawia się w następnych latach w różnych formach: Schederkaw – 1334, Schiddelkow – 1485, 1546, Czidelekow – 1780, Schüddelkau – 1790. W 1546 Szpital św. Ducha uzyskuje potwierdzenie nadania wsi. W czasach wojen napoleońskich podczas oblężenia Gdańska w 1813 w Szadółkach znajdowały się stanowiska artylerii rosyjskiej. Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i Innych Krajów Słowiańskich w 1885 roku Szadółki były wciąż wsią szpitalną należącą do połączonych szpitali św. Ducha i św. Elżbiety w Gdańsku oraz podlegały parafii katolickiej św. Józefa w Gdańsku. Posiadały szkołę elementarną, i liczyły w 1885: 32 dymy, 430 mieszkańców – pół na pół katolików i ewangelików, 9 gburskich posiadeł oraz 3 zagrody.

W 1874 Szadółki zostały włączone do powiatu gdańskiego, w 1921 należały do powiatu Gdańsk Wyżyny – jako wieś gromadzka, 1951 ponownie w powiecie gdańskim, jako wieś sołecka od 1973 do 2000. Obecnie część dzielnicy Chełm i Gdańsk Południe oraz okręgu historycznego Wyżyny.
  • 2 weeks later...
Napisano
Od obwodnicy za wysypiskiem przy jego końcu obok stawu marsz pod górkę - w dół - i do lasu w górę po prawej zaczynają się ciekawostki Lub przy stadninie przebić się na lewo
  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie