Skocz do zawartości

Bukowiec 1939/2009 - 20.09.2009


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 147
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Starcie, z I batalionem 23 Pułku Piechoty w Polskich Łąkach, opisuje Gunther Richter w monografii dotyczącej 3 Dywizji Pancernej - Geschichte der 3. Panzer-Division Berlin-Brandenburg 1935-1945", Berlin 1967

„ ...8 kompania kapitana Bernewitza uderza od strony Korytowa w kierunku na Polskie Łąki. Tutaj czołgi natrafiają na zaskakująco silną obronę wzmocnioną działkami przeciwpancernymi. Trzy czołgi zostały trafione. Następnie oddział odskakuje 1000 metrów, ostrzeliwuje ogniem wieś i w nocy organizuje sobie pozycję obronną”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wspomienia kapitana Janusza Pasturczaka opisane przez Stanisława Krasuckiego w Kalendarzu Bydgoskim na rok 1985:

„W następnym dniu (2 września 1939 - przyp.) kolejny rozkaz przydziela 2 baterię do zgrupowania płka Zaniewskiego. Po jego rozbiciu kpt. Pasturczak samorzutnie dołącza do 16 Pułku Ułanów, który obsadza linię kolejową Bukowiec, z zadaniem powstrzymania jednostek pancernych nieprzyjaciela, aby dać w ten sposób możność wycofania się Pomorskiej Brygadzie Kawalerii i oddziałom piechoty na Bydgoszcz. Decyzja kpt. Pasturczaka wsparcia obrony 16 Pułku Ułanów jest tu całkowicie samorzutna i samodzielna. Wie dobrze, że w takiej sytuacji liczy się każde działo, a nie chce ani chwili stać bezczynnie. Podciąga baterię na przejazd kolejowy i otwiera ogień na wprost do fali nadchodzących czołgów. W krótkim czasie 8 z nich zostaje rozbitych. Wychodzi drugie natarcie, wsparte ogniem artylerii i silnym bombardowaniem lotniczym. Bateria w dalszym ciągu strzela skutecznie, podtrzymując opór spieszonych szwadronów pułku. W rezultacie natarcie zostaje na kilka godzin powstrzymane. Pułk ponosi jednak bardzo duże straty i ma trudności z oderwaniem się od nieprzyjaciela. W rezultacie jest to ostatnie działanie 2 baterii w kampanii wrześniowej. Silnie bombardowana w czasie odwrotu (patrz tekst z 2009-08-28 23:57:33), ostrzeliwana z broni pokładowej, po wyczerpaniu wszelkich możliwości przebicia się przez zacieśniający się rygiel ieprzyjacielski, zostaje z rozkazu dowódcy zniszczona wraz z całym sprzetem. W ten sposób jak wspomnia kpt. Pasturczak, pożegnaliśmy się ze staruszkami PUTIŁOWSKAWO ZAWODA, ur. w roku 1898, które okazały się za stare do nowego tańca.”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt edukacyjny KAMIENIE PAMIĘCI – ZNAJDŹ BOHATERA WRZEŚNIA
„Kpt. Janusz Pasturczak”

Projekt realizowany pod kierunkiem mgr Aleksandry Folek
Gimnazjum nr 5 w Bydgoszczy

Do ściągnięcia z linka w formacie pdf:
www.ipn.gov.pl/download.php?s=1&id=24863
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Jest rzeczą ciekawą, że dnia 3 września 1939 roku w godzinach popołudniowych Bukowiec został zdobyty przez Batalion Obrony Narodowej „Kościerzyna”.

Tak to zdarzenie opisuje Konrad Ciechanowski w książce „Armia Pomorze”:
... Ppłk Staniszewski (dowódca OW „Kościerzyna” - przyp. red.) zwołał oficerów batalionu i zapoznał ich z sytuacją. Ponieważ nie było żadnych dyspozycji, a ostatni rozkaz GO „Czersk” o przejściu w rejon Świecia według niego był już niewykonalny zaproponował, aby batalion pozostał na miejscu (las koło szosy Błądzim - Bramka przyp. red.) i bronił się do ostatniego żołnierza. Etatowy dowódca batalionu kpt. Stanisław Borowski był innego zdania, że mimo wszystko batalion powinien próbować się przebić ku Wiśle. Propozycję tę popierali oficerowie batalionu. Wówczas ppłk Staniszewski zrzekł się dowództwa. Kpt. Borowski wydał rozkaz przebijania się ku Wiśle. W godzinach przedpołudniowych batalion ubezpieczony silną strażą przednią (kompania piechoty i pluton zwiadu) ruszyły w kierunku Bukowca. Rozpoznanie stwierdziło, że miejscowość ta jest zajęta przez nieprzyjaciela. Kpt. Borowski zdecydował uderzyć na Niemców i otworzyć sobie drogę ku Wiśle. W ciężkiej walce batalion wyparł nieprzyjaciela z Bukowca. Zaskoczeni Niemcy ponieśli poważne straty (według polskiej relacji zniszczono 10 wozów pancenych) i w popłochu wycofali się w kierunku Przysierska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Wspomnienia pochodzące z notatek obozowych porucznika Piotrowicza, oficera 18 Pułku Ułanów Pomorskich, dotyczących walk w Bukowcu dnia 3 września 1939 roku. Całość wspomnień została opracowana przez Mariusza Żebrowskiego i została opublikowana w magazynie „Militaria i Fakty 5-6/2003”.

„... z taborami doszedłem około 7.00 do miejscowości Franciszkowo. Tu nakazałem 15-minutowy odpoczynek i przesiodłanie koni. W czasie odpoczynku nadjechał 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Zameldowałem dowódcy 16 Pułku Ułanów pułkownikowi dyplomowanemu Russockiemu obecność trzech szwadronów liniowych meldując jednocześnie, że reszta Pułku powinna lada moment dołączyć. Po otrzymanym od dcy. Brygady rozkazie pułkownik Russocki, który otrzymał ten sam rozkaz podporządkował sobie te 3 szwadrony. Jednocześnie kazał mi wyznaczyć pluton jako podjazd na Świecie celem stwierdzenia możliwości przejścia do Świecia i przeprawy przez Wisłę w tym miejscu - zadanie to dałem ppor. Michalskiemu Tadeuszowi.
Razem z 16 Pułkiem Ułanów manewrowałem do m. Bukowiec. Z Bukowca Pułk maszerował w kierunku Polskich Łąk. Zostałem zawezwany przez pana pułkownika Russockiego, który podał mi, że 16 Pułk Ułanów znajduje się w laskach za Bukowcem w rejonie toru kolejowego, a 18 Pułk Ułanów pozostaje jako spieszony odwód - Koniowody do rejonu koniowodów 16 Pułku Ułanów. W międzyczasie meldowano o jakimś oddziale czołgów niemieckich w rejonie Niemieckich i Polskich Łąk. Pułkownik Russocki wysłał patrole bojowe celem stwierdzenia czołgów nieprzyjaciela i możliwości przebicia się na Mątawy - Bydgoszcz. Czołgi nieprzyjaciela zbliżały się pod nasze stanowiska i otworzyły ogień z KM i działek ppanc. Oprócz tego stanowiska nasze w lasach zostały ostrzelane przez artylerię nieprzyjaciela. Duże straty spowodowane tym ogniem wywołały zamieszanie wśród koniowodów, które bez rozkazu zaczęły się wycofywać. Oddziały pierwszej linii 16 Pułku Ułanów wycofały się potem także, podając rozkaz do tyłu, do koni. Nastąpiło zamieszanie, ponieważ brak było koniowodów, a oddziały wzajemnie się szukały. W tym zamieszaniu zebrałem około siebie 20 oficerów i ułanów naszego Pułku, i wycofałem się pieszo na Gródek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 months later...
Rekonstrukcja historyczna Bukowiec 1939 - 2011

11 września 2011 roku zostanie przedstawione widowisko historyczne Bukowiec 1939 - 2011

Niedziela 11 września 2011 roku:

11.00 Msza w intencji 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich
12.00 Uroczystości pod pomnikiem
13.30 Początek widowiska BUKOWIEC 1939/2011"
15.00 Prezentacja grup rekonstrukcyjnych (pokazy ułańskie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie