lookas Napisano 21 Lipiec 2009 Autor Napisano 21 Lipiec 2009 Mam do was pytanko albo prosbę:)Mimo,ze sam jestem leśnikiem - choc nie praktykujacym - nie mam pojęcia jak wygladał mundur służby leśnej przed wojną. Bardzo przydałaby nam sie taka postać, ale chciałbym odtworzyc ja wiernie a nie po łebkach. Jako,ze dopiero zaczynam poszukiwania, pewnie conieco wydłubie sam. Ale jeśli ktokolwiek mógłby mnie poratowac fotkami lub opisami z epoki byłbym baaaaardzo zobowiazany:)Serdecznie pozdrawiam!!
lookas Napisano 21 Lipiec 2009 Autor Napisano 21 Lipiec 2009 i jeszcze coś w temaciehttp://65-lat-temu.salon24.pl/86782,czarna-sukienka-czyli-o-lesnikacha na dole tekstu fotka.Co prawda,mnie interesuje bardziej wielkopolska,ale tema w ogóle jest bardzo ciekawy a mało znany.
KRUSZYNA Napisano 21 Lipiec 2009 Napisano 21 Lipiec 2009 http://odkrywca.pl/przedmioty-zwiazane-z-lesnictwem,500646.html
lookas Napisano 21 Lipiec 2009 Autor Napisano 21 Lipiec 2009 przeoczyłem ten wątek a ciekawy:)Co prawda spory tam miszmasz, bo w jednym garnku jest i lesnictwo niemieckie i polskie( tylko do pewnego stopnia oparte na niemieckich przykładach) i niemało elementów powojennych (choć w lesie to az tak szybko nie ewoluowało)No ale dzięki, mam już jakispunkt zaczepienia.Dzięki!!
acer Napisano 21 Lipiec 2009 Napisano 21 Lipiec 2009 A powitać jak leśnik leśnikaZależy z jakiego okresu przedwojnia" chcesz odtwarzać leśnika, i czy z Dóbr Prywatnych, Wspólnot czy Lasów Państwowych.Począwszy od pruskich czy austriackich mundurów ułańskich po regulaminowe wojskowe kurtki i eksperymentalne półcywilne" uniformy. Do tego cała gama prywatnych odstępstw regulaminowych.Polecam na początek książki L. Pręcikowskiego.Temat bardzo głęboki i rozległy, sam kilka dobrych lat w tym siedzę" i non stop coś nowego się człowiek uczy.
Argonauta Napisano 21 Lipiec 2009 Napisano 21 Lipiec 2009 Temat szeroki jak rzeka , od siebie moge tylko tyle dodac ze np lesnicy w zywieckich dobrach arcyksiecia Habsburga mieli mundury zblizone nieco stylistyka do ubiorów tyrolskich, zwlaszcza naktycia głowy - stosowano kapelusze, a nie czapki natomiast mundur był w kolorystyce bardziej szarej niz zielonej ...informacje opieram na wspomnieniach dziadka i kilku jego kolegow ..niestety nikt z nich nie zyje wiec nie mam mozliwosci weryfikacji tych wspomnien ... i nie mam takze niestety zadnych fotek przedwojennych lesnikow w tych mundurach.
lookas Napisano 22 Lipiec 2009 Autor Napisano 22 Lipiec 2009 Darz Bór!!! szczególnie dla swojskiego Klona w łacińskim nazwaniu:)A juz wracając do tematu, który rzeczywiście jak widze szeroki....żal,ze nikt tego nie uczy. Anie w technikum ani na studiach nikt nie zajmował się, nawet fakultatywnie tym aspektem. A wielka szkoda. Zatem z ogromną przyjemnościa poszukam i postudiuję ten temat. Na pierwszy ogień wziąłobym leśników z terenu Wielkopolski. Przyda nam sie taka postać w scenariuszach. Powiedzmy...podleśniczy w okolicach Poznania latem 1939.Spotkałem gdzieś foty, na których wystepowali leśnicy w bryczesach i wysokich butach. Tu nie ma problemu - mam i uzywam takich do munduru. Natomisat kurtka i czapka to juz wyzwanie. No i reszta szpeju" :)A książek juz szukam:) Mój adres jest do dyspozycji, chetnie pokoresponduję.Pozdrawiam!!
lookas Napisano 22 Lipiec 2009 Autor Napisano 22 Lipiec 2009 I jeszcze coś:własnie znalazłem, czy o ta ksiązkę chodziło??http://www.lesnymundur.zafriko.pl/kat/ludzie_lasu_i_ich_mu
KsięstwoCieszyńskie Napisano 23 Lipiec 2009 Napisano 23 Lipiec 2009 Może to cząstkowo pomoże...http://www.uniforminsignia.net/?option=com_insigniasearch&Itemid=53&result=1117
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.