Skocz do zawartości

Nowości w MOB


Rekomendowane odpowiedzi

Cenna broń w zbiorach skarżyskiego muzeum
mon2009-05-25, ostatnia aktualizacja 2009-05-25 11:28

O kolejne cenne eksponaty do kolekcji broni używanej przez Wojsko Polskie w latach 1918-39 wzbogaciło się Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Prawdziwym rarytasem jest wyprodukowany w Radomiu VIS.

Muzeum w ostatnim czasie kupiło karabin Mauser, tak zwany koźlik", wyprodukowany w 1926 roku w warszawskiej fabryce karabinów, austriackiego werndla, który był na wyposażeniu Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego, oraz prawdziwy rarytas - polski pistolet VIS wyprodukowany w Radomiu w 1938 roku. - To szczególnie cenny eksponat. Zdarza się, że pojedyncze egzemplarze trafiają na rynek, ale są one zwykle w kiepskim stanie. Ten, który kupiliśmy, jest idealny. Sprowadziliśmy go z Niemiec, gdzie broń była przechowywana jako pamiątka. U nas ludzie, bojąc się represji, niszczyli wszystko, co zostało po sanacji - zwraca uwagę Artur Buńko, dyrektor muzeum.

W latach 1935-39 Polska wyprodukowała około 38 tys. VIS-ów. Uznany za jeden z najlepszych na świecie pistoletów niemal do końca wojny był produkowany przez Niemców. Powstało blisko 300 egzemplarzy.

Zakupione eksponaty mają być częścią kolekcji broni używanej przez Wojsko Polskie w latach 1918-39. W ostatnim półroczu muzeum zakupiło też m.in. rewolwer Nagant, produkowane w Radomiu karabiny Mauser, japońską arisakę, która do Polski trafiła z Rosji, francuski karabin Berthier, który dotarł do nas z Armią Hallera oraz austriackiego mannlichera. - Do zgromadzenia kolekcji najważniejszych typów używanej wówczas broni już nam niewiele brakuje. Już szukamy kolejnych eksponatów - zdradza dyrektor Buńko.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie