Jump to content

Reaktywacja koszar 28 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi - Noc Muzeów 2009


Recommended Posts

W najbliższą sobotę 16 maja, z okazji nadchodzącej Nocy Muzeów 2009 serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników 28 pułku Strzelców Kaniowskich do odwiedzenia budynku koszar pułku w Łodzi na skrzyżowaniu współczesnych ulic 1 Maja i Żeligowskiego.

Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Medycznego, a także gościnie Muzeum Uniwersytetu Medycznego (byłe Muzeum Wojskowej Służby Zdrowia) w niemalże 90-letnią rocznicę powstania ożywione sylwetki żołnierzy 28pSK znów pojawią się w tym historycznym budynku.

Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy" na tą okazję przygotowało skromną wystawę części własnych zbiorów, będzie można zobaczyć oryginalne pamiątki po pułku, a także ożywione i zrekonstruowane współcześnie sylwetki żołnierzy, podoficerów i oficerów. Kilka rodzin Żołnierzy pułku również zdecydowało się na upublicznienie części swoich pieczołowicie przechowywanych pamiątek, które również będzie można zobaczyć.

Serdecznie zapraszamy, gdyż to pierwsza taka okazja od 1939 roku, gdy latem żołnierze pułku opuścili koszary i nigdy więcej w mundurach już do nich nie powrócili.

Atrakcje przedwojenne", czyli nasz fragment tego co będzie można zobaczyć w budynku koszar w Noc Muzeów" tegoroczną:
- Fronton koszar ustylizowany jak przed wojną
- patrole i budki strażnicze na zewnątrz jak do 1939 roku
- wystawa poświęcona pułkowi gościnnie na terenie Muzeum UM,
- prezentacja multimedialna o 28pSK.

Poniżej oficjalna notka MuzeUM:

Po raz pierwszy uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Uniwersytetu Medycznego - dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia. MuzeUM - jak w skrócie brzmi nazwa placówki - to nie tylko największe w Polsce muzeum medycyny, ale również jedyne, które przedstawia historię medycyny wojskowej i kształcenia oficerów wojskowej służby zdrowia w Polsce. Bo gdzieżby indziej mogłoby się znajdować, niż przy jedynej w Polsce uczelni kształcącej lekarzy dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej i państw sojuszniczych?

Na gości MuzeUM czeka tej nocy znacznie więcej atrakcji, niż stała wystawa składająca się m.in. z ogromnej kolekcji narzędzi lekarskich (nawet z czasów starożytnych), oryginalnych starodruków dzieł największych medyków z okresu renesansu, obrazów o tematyce wojskowo-medycznej, m.in. autorstwa Wojciecha Kossaka, fascynujących przyrządów medycznych, kolekcji mundurów lekarzy wojskowych, z których najstarsze pochodzą z czasów napoleońskich, a najmłodszy - z misji w Iraku czy w pełni wyposażonej polowej izby operacyjnej. Noc w MuzeUM przygotowali bowiem, pod czujnym okiem kustosza dr hab. n. med. prof. nadzw. Czesława Jeśmana, studenci Wydziału Wojskowo-Lekarskiego wraz z członkami Stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy". Postanowili oni bowiem tematyką atrakcji nawiązać do historii zabytkowego gmachu MuzeUM, który w II Rzeczypospolitej mieścił Koszary im. J. Piłsudskiego - dom 28 pułku Strzelców Kaniowskich, rdzennie łódzkiego pułku piechoty zwanego również Dziećmi Łodzi".

Zwiedzający, podchodząc pod budynek MuzeUM poczują się, jakby przenieśli się w zasie do lat II RP. Na dawne koszary powrócą napisy, które ostatni raz widziane były przez łodzian w 1939 roku. Przy narożniku, pod dawnym wejściem pojawi się budka wartownicza, wzdłuż ulicy maszerować będą patrole uzbrojonych żołnierzy Dzieci Łodzi", którzy będą służyli informacjami o atrakcjach Nocy. Na dziedzińcu, na którym dawniej odbywały się musztry, będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy nawiązujący do historii 28 pułku i wojskowej służby zdrowia. Na przykład - zabytkowe pojazdy wojskowe. Będą tam również rozstawione prawdziwe namioty polowe należące do łódzkiego Centrum Kształcenia Wojskowych Służb Medycznych. W jednym z nich pielęgniarki ze Szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej będą badały wszystkim chętnym poziom cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. W drugim - samorząd studencki będzie udzielał informacji o studiach na Uniwersytecie Medycznym, członkowie IFMSA-Poland będą prezentowali swoją organizację, a przyszli ratownicy medyczni - udzielanie pierwszej pomocy.

W salach ekspozycyjnych wolontariusze oraz międzywojenni żołnierze i sanitariusze będą oprowadzać po stałej wystawie oraz po wystawach czasowych. Strzelcy Kaniowscy" przygotowali specjalną wystawę o historii 28 pułku oraz Koszar im. J. Piłsudskiego. Poza zdjęciami i dokumentami, będzie można zobaczyć również żołnierskie oporządzenie, umundurowanie oraz uzbrojenie, a wiele eksponatów nawet wziąć do ręki czy wręcz przymierzyć, by choć na chwilę poczuć się jak żołnierz 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Wiele eksponatów stanowić będą oryginalne przedmioty pochodzące z prywatnych zbiorów, których na co dzień nie można obejrzeć w placówkach muzealnych. W sali audiowizualnej będzie można również zobaczyć dwa filmy - o historii pułku i jego związkach z Ziemią Łódzką oraz o historii służby zdrowia w Łodzi. MuzeUM przygotowało natomiast wpisującą się w ruch społeczny Szacunek dla Łodzi" wystawę fotograficzną o zabytkach łódzkiej służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem tych obecnie zagrożonych, jak Szpital im. Heleny Wolf czy Szpital im. Janusza Korczaka.

Wybierając się do MuzeUM, warto uzbroić się w aparat fotograficzny, gdyż zwiedzający będą mogli wcielić się w rozmaite role i zrobić sobie pamiątkową fotografię - na przykład w operacyjnej izbie polowej. Na dziedzińcu będzie można również zaspokoić głód częstując się grochówką. MuzeUM będzie czynne podczas Nocy Muzeów od 14 do 1.


Info na bieżąco u nas na forum:
http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/noc-muzeow-2009-w-lodzi-reaktywacja-koszar-28psk,2037.html#26311

Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów,

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze fotki, relacja wkrótce. Zainteresowanie wystawą przeszło najśmielsze oczekwiania, były tłumy zwiedzających. Wkrótce więcej, wrzucam parę fotek, wiecej u nas na forum (adres w poście wcześniej).

Foto: koszary 28pSK w Łodzi w niemalże 90rocznię narodzin pułku

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze kilka fotek pozwolę sobie wrzucić. Koszary 28pSK w Łodzi w maju 2009, tyle że z współczesnymi Strzelcami Kaniowskimi", ale nadal widziane aparatem z okresu międzywojennego.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information