Skocz do zawartości

Bunkier miedzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam pasjonatów bunkrów i fortyfikacji.
Mam pytanie.
Niedawno jechałem trasą 78 z Tarnowskich Gór do Pyrzowic, przy trasie tej znajduje się fajny obiekt militarny, na moje oko z 2 wojny światowej. Mam pytanie. Jaki to bunkier, niemiecki czy polski, może ktoś ma więcej informacji o tym obiekcie. Obiekt ten jest w przyzwoitym stanie, bardzo fajnie się prezentuje, jest dość duży. Troszkę w nim pochodziłem(po omacku także) i się mu przyjrzałem, nie miałem przy sobie latarki i aparatu, a szkoda - posiada wiele pomieszczeń, zachowało się wiele metalowych detali, nie ma pancernych drzwi(jeżeli takowe w ogóle były) ale są inne detale np. w okienku strzelniczym zachowała się mała płyta stalowa z otworem na karabin(lub działko mniejszego kalibru) i otworem na celownik, zachowała się metalowa podstawa pod tenże karabin lub działko, jest wiele rur wentylacyjnych, przez które wpadało troszkę światła, dzięki czemu mogłem troszkę się mu przyjrzeć, jest kopuła obserwacyjna w świetnym stanie, pomalowana raczej współcześnie, w pomieszczeniu z kopułą zachowały się metalowe pręty umożliwiające wejście pod kopułę.Cały obiekt jest świetnie zamaskowany, ale kopułę widać bardzo dobrze z drogi. Bardzo fajny obiekt. Polecam.
Dokładna lokalizacja - Trasa 78 z Tarnowskich Gór do Siewierza, między miejscowościami Tąpkowice - Celiny, chyba to jest w miejscowości Sączów, w polu po prawej stronie, ok. 30-40 m od tejże drogi.
Polski czy niemiecki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zwiedzales wlasnie jeden ze schronow polskich Punktu Oporu Niezdara", wchodzącego w skład Obszaru warownego Śląsk. Podaje pierwszy z brzegu link z googlarki: http://www.simon.kg.net.pl/niezdara.html
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Podobno ten bunkier to jeden z wielu z linii która ciągnie sie od Chorzowa tylko nie wiem gdzie sie kończy.Ztego co wiem pierwszy jest przy trasie z Chorzowa do Bytomia,nastepny w Piekarach Śląskich,dalej przy trasie E-40 między Siemianowicami a Bytomiem,następnie ten o którym mowa czyli w Sączowie.W okolicach Tąpkowic widać w polach kilka bardzo małych hmmm........bunkrów a raczej strzelnic,które wystają nad ziemie na wysokość ok.metra.Na tym moje info na ten temat sie kończy,jak ktos wie cos wiecej na ten temat,prosze pisac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia O.W. Śląsk jest w granicach między mniej więcej Tychami a Przeczycami. W tym obszarze jest najwięcej obiektów militarnych. Więc jestem skłonna dać sobie uciąć rękę za to, że jest to jeden z obiektóe fortecznych O.W.Ś. Co do strzelniczek i w ogóle całego puntku oporu to pewnie będzie wzg. 307 Niezdara". Te strzelniczki to mogą być najzwyczajniej kopuły pancerne zasypane nasypami ziemnymi. Całość wzgórza opatrzona jest w 8 o ile się nie mylę ciężkich schronów bojowych. Poza tym podany niżej link myślę, że zaspokoji mały głód wiedzy, bo z tego co pamiętam, to opisano tam cały O.W.Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie