Jump to content

Moneta z Victorią To Hanover 1854


Recommended Posts

Hanower do 1837 roku był w unii personalnej z Wielką Brytanią (dynastia hanowerska), aż to nagle okazało się, że królowa Wiktoria nie może być królową Hanoweru, bo zacofani Hanowerczycy nadal święce wierzyli w prawo salickie zabraniające kobiecie zasiadania na tronie.

Wobec tego wysłano z Anglii do Hanoweru na to stanowisko wujka Wiktorii, niepopularnego ksiącia Cumberlandu Ernesta Augusta Cumberland Jack". Opowiadano o nim straszne rzeczy, a to że zastrzelił swojego kamerdynera, a to że spał z własną siostrą...

Koniec Królestwa Hanoweru to wygrana przez Prusy wojna z Austrią podczas której starano się zachować neutralność. Prusacy wypowiedzieli jednak wojnę. Szybko 27 czerwca 1866 załatwili armię hanowerską pod Langensalza, i już 20 września 1866 zaanektowali całe królestwo. 1867 koniec, król poszedł na wygnanie.

W czasie wojny francusko-pruskiej byli żołnierze hanowerscy utworzyli Legion Welfów walczący po stronie francuskiej.

Niechęć do Prusaków przetrwała do końca Prus. Keitel pisze w swoich wspomnieniach pisanych podczas procesu w Norymberdze, że będąc młodym oficerem nie mógł pokazać się swojemu dziadkowi w mundurze pruskim.

Żeton satyryczny. Chyba pruska robota.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information