Skocz do zawartości

Stworzono poradnik dla polskich ofiar nazistów


Rekomendowane odpowiedzi

Poradnik w języku polskim dla ofiar przemocy ze strony skrajnie prawicowych organizacji opublikowano w niemieckim landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie - poinformowała Katrin Meinke z ośrodka LOBBI w mieście Neubrandenburg.
LOBBI, które zajmuje się pomocą dla ofiar skrajnie prawicowej przemocy, było inicjatorem wydania po polsku ponad 30-stronicowej broszury, dostępnej dotąd w języku niemieckim.

Można się z niej dowiedzieć m.in., jak powinna zachować się ofiara, a także świadek napaści motywowanej neonazistowską ideologią, jak wyglądają procedury policyjne i sądowe oraz do kogo zwrócić się o pomoc.

Poradnik wskazuje na pułapki, a także uwypukla te momenty postępowania, w których pojawić się może niebezpieczeństwo, że ofiara czynu z użyciem przemocy znajdzie się w roli obwinionego" - czytamy we wstępie broszury.

Zawiera ona także pomocne dane kontaktowe - policji, sądów, instytucji i organizacji zajmujących się pomocą dla ofiar skrajnie prawicowej przemocy oraz stowarzyszeń polsko-niemieckich.

- Impulsem do wydania publikacji po polsku były ubiegłoroczne doniesienia o antypolskich aktach wandalizmu w miejscowości Loecknitz, o które podejrzewano członków grup neonazistowskich - powiedziała Meinke.

W minionych latach w Loecknitz osiedliło się około 200 Polaków, głównie z oddalonej o ok. 20 km aglomeracji szczecińskiej. Na początku zeszłego roku media informowały o antypolskich incydentach: zniszczono dziewięć samochodów należących do Polaków, a neofaszystowska partia NPD kolportowała ulotki z antypolskimi hasłami.

Meinke powiedziała, że do LOBBI nie wpłynęły żadne skargi od Polaków, którzy padli ofiarą neonazistowskiej przemocy. - Po doniesieniach z Loecknitz pojechaliśmy na miejsce z tłumaczem. Nikt się nie skarżył, ale ważne jest, by ludzie wiedzieli, że taki ośrodek, jak nasz, istnieje i że otrzymają pomoc w razie potrzeby - dodała.

Broszurę można zamówić za pośrednictwem LOBBI. Będzie ona też dystrybuowana za pośrednictwem towarzystw polsko-niemieckich, polsko-niemieckiego gimnazjum w Loecknitz oraz policji. Publikację sfinansowało ministerstwo spraw socjalnych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Jak ustaliła PAP, w pozostałych graniczących z Polską landach Niemiec - Saksonii i Brandenburgii - nie zdecydowano się na podobną publikację. Wskazówki w języku polskim dla ofiar napaści o podłożu skrajnie prawicowym znaleźć można na stronach internetowych brandenburskiej organizacji Opferperspektive oraz saksońskiej RAA.

http://wiadomosci.onet.pl/1923614,12,item.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie