Skocz do zawartości

Sensacja wokół ołowianych pocisków


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy amunicja znaleziona we Włocławku może rzucić nowe światło na wydarzenia sprzed 146 lat?
Grażyna Sobczak, Czwartek, 29 Stycznia 2009

Wiadomość o sensacyjnym znalezisku historycznym rozeszła się po Włocławku. Niestety, jak się okazało, nie do końca prawdziwa.

Jedna z rozgłośni radiowych podała ostatnio informację z Włocławka: „Minęło kilkanaście godzin od miejskiej fety z okazji 146. rocznicy powstania styczniowego, a do Muzeum Historii Włocławka dotarła wiadomość, że na peryferiach miasta robotnicy wykopali skład amunicji. Muzealnicy pojechali tam natychmiast”.

Przekonani byliśmy, że zbiory muzealne wzbogaciły się o nowe eksponaty. Zainteresowani tą sensacyjną wiadomością postanowiliśmy dotrzeć do źródła, czyli do Muzeum Historii Włocławka.
– Owszem, mamy w muzeum pociski ołowiane, ale od 2006 roku. W ostatnich dniach niczego nowego związanego z powstaniem styczniowym nie odnaleziono – rozwiał nasze nadzieje Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka. – Pociski znaleziono w lesie, który przylega do al. Kazimierza Wielkiego. Do muzeum zostały przyniesione przez mieszkańca miasta.

Według muzealników pociski pochodzą prawdopodobnie z broni, która używana była przez armię rosyjską w okresie powstania styczniowego.

– Prawie jestem pewien, że część z tych pocisków należała do karabinów typu Krnka (nazwisko konstruktora z Czech, przyp. red.), która była na wyposażeniu armii rosyjskiej od 1857 r. do drugiej połowy lat 60. XIX wieku - mówi Tomasz Wąsik. - Później zastąpiono je karabinami systemu Berdan (nazwisko konstruktora amerykańskiego, przyp. red.), produkowano je w Rosji i wprowadzono do wyposażenia armii tuż po upadku powstania styczniowego. Zatem Rosjanie nie mogli używać ich w czasie powstania styczniowego.

Czy pociski znalezione we Włocławku trzy lata temu mogą rzucić nowe światło na udział włocławian w powstaniu styczniowym? Źródła historyczne nie potwierdzają przecież udziału Włocławka w walkach powstańczych w 1863 r.

– Trudno stwierdzić, czy pod Włocławkiem miała miejsce jakaś potyczka w czasie powstania styczniowego – mówi Tomasz Wąsik. – Wiadomo o walkach w Krzywosądzy, Dobrem, czyli w miejscach w pewnej odległości do miasta.

Muzeum Historii Włocławka bada sprawę pocisków ołowianych. Na razie znajdują się one w magazynie. Czy będą dostępne na ekspozycji stałej?

– Przygotowujemy się do zmiany wystawy stałej, jej integralną częścią będą pamiątki związane z przebiegiem powstania styczniowego na Kujawach. Pociski mogłyby się na niej znaleźć, ale najpierw trzeba mieć pewność, że rzeczywiście pochodzą z okresu powstania styczniowego – dodaje Wąsik.

http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=1021&NrSection=220&NrArticle=127351&IdTag=448

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie